Mardin Roj

Garibe Gezer’in taziyesine ziyaretler sürüyor

Garibe Gezer’in taziyesine ziyaretler sürüyor
  • 12 Aralık 2021
Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer için Dargeçit’te kurulan taziyeyi, yüzlerce kadın ziyaret etti.  
Uğradığı sistematik işkence ve cinsel şiddeti duyurduktan sonra Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulduğu hücrede şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in taziyesine ziyaretler sürüyor.
Mardin’in Dargeçit ilçesinde kurulun taziyeyi, Mardin, Urfa, Şırnak ve Diyarbakır’daki Barış Anneleri Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin de aralarında olduğu yüzlerce kişi ziyaret etti.
Taziyeye gelenleri Gezer’in annesi Halim Gezer karşıladı. Gelenlere “Garibe benim kızımdı ama artık o Kürdistan’ın gelini. O benim Garibem değil hepinizin Garibe’si” diyen anne Gezer, ailesinin yaşadıklarını Garibe’nin mezarı başına giderken anlattı. Kızının işkenceye karşı susmadığını kaydeden anne Gezer, ağıtlar yaktı.
Taziyede konuşan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, “Garibenin direnişine sahip çıkacağız. Yaşasın kadınların direnişi, yaşasın Kürt kadınlarının mücadelesi” dedi.
Taziyeye katılan kadınlar sık sık “Bijî berxwedana zindana”, “jin jiyan azadî”, “Şehît namirin” sloganları attı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ