Mardin Roj

Garibe Gezer’in taziyesinde konuşan Başaran: Sorumlulardan hesap soracağız

Garibe Gezer’in taziyesinde konuşan Başaran: Sorumlulardan hesap soracağız
  • 13 Aralık 2021
Garibe Gezer’in taziyesinde konuşan HDP’li Ayşe Acar Başaran, sorumlulardan hesap soracaklarını belirtirken, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir ise kadınların tür saldırılarla geri adım atmayacağını kaydetti. 
Uğradığı sistematik işkence ve cinsel şiddeti duyurduktan sonra tutulduğu Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in taziyesine ziyaretler sürüyor. Dargeçit ilçesinde kurulan taziyeyi bugün Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Sözcüsü Çiçek Otlu, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ile Antep, Siirt, Batman ve Mardin’den gelen heyetler ziyaret etti. Heyeti, Gezer’in annesi Halime ve babası Yusuf Gezer ile kardeşleri karşıladı.
BAŞARAN: HESAP SORACAĞIZ
Taziyede konuşan HDP’li Başaran, dışarıda olduğu gibi cezaevlerinde de baskıların olduğunu belirterek, “Cezaevlerinde esir alınan arkadaşlarımız her gün işkence ve saldırılar ile yüz yüze kalıyor. Garibe de cezaevindeki bir Kürt kadını olarak bu işkenceler ile yüz yüze geldi. Cezaevlerinde devam eden yok sayma ile yüz yüze geldi ve maalesef hayatını kaybettiğini söylediler. Ama biz biliyoruz ki; durduk yere hayatını cezaevinde kaybetmez. Garibe de cezaevinde tek başına hücrede işkence gördü ve ardından şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti” dedi.
Garibe’nin davasının takipçisi olacaklarını ifade eden Başaran, sorumluların ortaya çıkarılması için mücadele edeceklerini ve hesap soracaklarını söyledi. Bu cinayetin AKP ve MHP ittifakının eliyle işlenmiş bir cinayet olduğunu dile getiren Başaran, “Bu AKP ve MHP’nin suçudur. Bu cinayet aydınlatılana kadar ve suçlular ortaya çıkarılana kadar hesap soracağız. Halkımıza çağrımız da; Garibe’nin hesabını sorulana kadar susmasınlar. Her gün soracağız. Garibe’ye ne oldu? Neden tek başına hücreye konuldu? Neden işkence ile yüz yüze kaldı? Nasıl oldu da Garibe hayatını kaybetti? Bu sorular bizim ve halkımızın aklındaki sorular” diye konuştu.
‘ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ YILMAYACAK’
HDK Eş Sözcüsü Demir de, Garibe’nin yaşadıklarının sadece Garibe şahsında değil, Türk ulus devletinin yüz yıldır sürdürdüğü asimilasyoncu, yok etme, yıldırma, boyun eğdirme politikalarının sonucu olduğunu söyledi. Türk Ulus devletinin son yıllarda içinde bulunduğu sıkışmışlığı ve açmazı sadece savaş siyaseti ile sürdürmeye çalıştığını kaydeden Demir, “İktidarın içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, politik krizler Kürtlere daha fazla saldırganlık ile Kürtlere daha fazla şiddet ile açığa çıkmış bulunuyor. Dolayısıyla sıkışmış olan Türk ulus devleti Kürdistan’da da yükselen, Kürdistan dışına da aşılan, Kürt özgür kadın gerçekliğinin de önünü kesmek için bu yapılanın bilinçli bir saldırı olduğunu iyi biliyoruz. Bu yöntemlerle ne bu halkı ne özgür Kürt kadınını ne de onların yoldaşları ve onlarla yan yana gelen kadınları yıldırmaları mümkün değildir” dedi.
‘ORTAK MÜCADELE BÜYÜYECEK’
Kürt kadınlarına dönük sistematik bir saldırı olduğunu kaydeden Demir, Ayşe Gökkan, Leyla Güven ve birçok kadına verilen hapis cezaları ile en son HDP İzmir il binasında Deniz Poyraz’ın öldürülmesi ve Garibe Gezer’in cezaevinde öldürülmesini “Sistematik işkence, saldırı, yalnızlaştırma politikalarının sonucudur” diye değerlendirdi. Benzer saldırılara karşı birleşik halkların mücadelesi, Kürt halkının ortak mücadelesi ve Kürt kadınlarının özgürlük ve eşitlik mücadelesinin daha da büyüyerek devam edeceğini kaydeden Demir, Türkiye kentlerinde Garibe’yi sahiplenen kadınların selamlarını getirdiğini söyledi.
Gezer’in annesi taziyede ağıtlar yakarken, kadınlar da söyledikleri kilamlarla Garibe’yi andı ve mücadele sözü verdi.
Taziyenin ardından heyet ilçeden ayrılırken, Gezer ailesi de taziyeyi sonlandırdı. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ