Garibe Gezer anmasında kadınlar mücadele sözü verdi

Garibe Gezer anmasında kadınlar mücadele sözü verdi
  • 9 Aralık 2022 14:56

TJA’lı kadınlar, Garibe Gezer’in katledilişinin birinci yıldönümünde, “Özgürlük mücadelesi verenlerin anılarını yaşatarak mücadele edeceğiz” mesajı verdi. 

 

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulduğu sırada uğradığı cinsel ve fiziki şiddetin ardından 9 Aralık 2021’de katledilen Garibe Gezer, Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi/TJA) tarafından anıldı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mêrdîn İl Örgütü binasında yapılan anmaya çok sayıda kadın katıldı. Anma etkinliği özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından ilk olarak HDP Mêrdîn İl Eşbaşkanı Berivan Bahçeci söz alarak, Gezer’in anısını yaşatacaklarını söyledi.

 

Ardından söz alan TJA aktivisti Ayşe Bozan, Gezer’in cezaevinde katledilmesinin ardından cezaevlerindeki hak ihlallerinin son bulmadığını belirterek, özgürlük mücadelesi verenlere karşı tecrit uygulandığını dile getirdi. Cezaevlerinde tecrit ve işkence ile karşı karşıya kalan tutuklular gibi Gezer’in de bu uygulamalara karşı sessiz kalmadığını ve katledildiğini ifade eden Bozan, “Biz bu zihniyeti ve yaklaşımını kınıyoruz. Özgürlük mücadelesi verenlerin anılarını yaşatarak, mücadele edeceğiz” dedi.

 

Açıklamanın ardından Garibe Gezer’e ilişkin hazırlanan sinevizyon gösterimi yapılarak, anma son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ