Mardin Roj

Ferhat Tunç: Ölüm fermanı iktidardan değilse tehdit edenleri açıklasın

Ferhat Tunç: Ölüm fermanı iktidardan değilse tehdit edenleri açıklasın
  • 25 Temmuz 2021

Sanatçı Ferhat Tunç, ölüm tehdidine ilişkin açıklama yaparak, ‘Biz geri adım atmayız ancak ölümü normalleştiren bu gidişatı durdurmalıyız’ dedi.

 

 

Sanatçı Ferhat Tunç, son günlerde dolaşımda olan “ölüm listesi”nde yer almasına ilişkin Youtube kanalı üzerinden açıklama yaptı.

 

 

Avrupa’da yaşayan muhalif gazeteci, sanatçı, aydın ve yazarların isimlerinin olduğu listede adı geçen Tunç, Almanya’nın Darmstadt polis merkezinden özel görevli polisler tarafından, ölüm listelerinde adının geçmesi nedeniyle bilgilendirildiğimi anlatarak, “Görevli polisler, can güvenliğimin tehdit altında olduğu ve konuyla ilgili dialogda olacaklarını belirttiler” dedi.

 

 

‘ŞARKILARLA DEĞİL, ÖLÜMLE ANILIYORUZ’

 

 

Tunç, şunları belirtti:

“Ben sanatçıyım ve mücadelemi tam 40 yıldır sanatımla veriyorum. Aynı zamanda insan hakları ihlallerine karşı sesimi nasıl çıkarabiliyorsam çıkarıyorum. Hakkını aradığım insanlar arasında asla bir ayrım yapmam. Listedeki gazeteciler de gerçeğin peşinde. Ülkemizde yaşamamıza, üretmemize, konuşmamıza engel oldular ancak bugünlerin geçeceğini biliyoruz ve bu nedenle her saniyemiz ülkemize dönüşün hayaliyle geçiyor. Çünkü o ülke bizim.

 

 

 

Şu sıralar yeni bir albüm çalışması yürütüyorum. Albüme yoğunlaşmışken, mümkün olduğunca bu tür tartışmaların da dışında kalmaya gayret ediyordum. Ancak öyle bir atmosfer yarattılar ki adımız şarkılarımızdan önce ölümle, tehditle gündem oluyor. Buna izin vermememiz lazım.”

 

 

‘BU GİDİŞATI DURDURMALIYIZ’

 

 

“Ben kırk yıldır sanat yapıyorum ve neden sanat yaptığımı biliyorum” diyen Tunç, “Dolayısıyla tehditle geri adım atacak, korkacak insanlar değiliz. Ancak bu bireysel bir mesele de değil. ‘Ecelsiz ölümü’ normalleştiren bir ortam yaratılıyor. Artık ’90’lar mukayesesi bile çoktan anlamını yitirdi. Bu gidişatı durdurmamız lazım. Bizi alıştırmak istedikleri şeyin önüne geçmemiz lazım” dedi.

 

 

 

İKTİDARA ÇAĞRI VE MESAJ

 

 

Sanatçı Ferhat Tunç, iktidara seslenerek, şöyle dedi:

“İktidar, eğer tehditlerin kendisiyle ilgisi olmadığını ileri sürüyorsa, kimlerin bizi öldürmek istediğini ortaya çıkarmalıdır. Ortaya çıkarırsa öğreniriz potansiyel katillerin kim olduğunu. Ortaya çıkarmazsa da ölüm fermanımızı kimin verdiğini anlamış oluruz!”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ