Mardin Roj

Federe Kürdistan’ı ziyaret eden CHP’den açıklama

Federe Kürdistan’ı ziyaret eden CHP’den açıklama
  • 08 Eylül 2021
Hewler’deki temaslarına ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, bölgedeki sorunlarla ilgili “askeri müdahalelerin ötesinde gerekli çabaların ve diplomasinin tüm olanaklarının ortaya konulmasını önemsiyoruz” dedi.
Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki temaslarını tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyeti, bulundukları temaslara ilişkin partinin İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı, heyete başkanlık yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı yaptı.
Hewler’de Federe Kürdistan yetkilileri ile görüştüklerini ifade eden Salıcı, ziyaretle ilgili bir rapor hazırlayacaklarını ve bunu da Dışişleri Bakanlığına ileteceklerini belirtti.
CHP olarak, bölgede son yıllarda giderek artan terör, huzursuzluk ve istikrarsızlıktan bölge ülkelerinin zarar gördüğü düşüncesinde olduklarını dile getiren Salıcı, “Bu sorunlarla mücadelede askeri müdahalelerin ötesinde gerekli çabaların ve diplomasinin tüm olanaklarının ortaya konulmasını önemsiyoruz. Biz hep diyalogdan yana olduğumuzu, bölgemizdeki sorunların konuşularak ve diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini savunageldik. Bölgemizde barış, istikrar ve huzur içinde bir arada yaşanabilmesi için böyle bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.
Bölgedeki komşuların barış ve huzur içinde yaşamalarına büyük önem atfettiklerini belirten Salıcı, “Artık geçmişe değil, geleceğe bakmamız gerekir. Bu ortak geleceğin de mimarı olmayı istiyoruz. 2’inci yüzyıla çağrı beyannamemizde de bir birlikteliğe ihtiyaç olduğunu ifade etmiştik. Bu birlikteliğe tüm akraba ve paydaşların önemli katkıları olacağını düşünüyoruz. Bu girişimin kimseyi öteleme gibi bir durumu yok. Asıl amaç bölgede istikrar ve huzuru sağlamaktır. Kimlikler üzerinden siyaset yapmak ayrışmayı artırır. Bizim dünya görüşümüzde kimlikler üzerinden siyaset yapmanın kesinlikle yeri yoktur” diye konuştu.
Irak’ta, Ekim ayında seçimlerin yapılacağını hatırlatan Salıcı, bu nedenle ziyareti seçimden önce yaptıklarını söyledi. Salıcı, seçimlerden sonra da belirlenecek yeni hükümeti ziyaret etmek istediklerini ifade etti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ