Mardin Roj

Êzidî kadınlar, zincirlendikleri sokakta özgürlük yürüyüşü yaptı

Êzidî kadınlar, zincirlendikleri sokakta özgürlük yürüyüşü yaptı
  • 27 Temmuz 2021
Êzidî kadınlar, DAİŞ’in Şengal’e yönelik katliamı sırasında zincirlenerek yürütüldükleri sokakta, özgürlük yürüyüşü gerçekleştirdi.
DAİŞ’in Şengal’e yönelik 3 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirdiği katliamın yaklaşan yıldönümünü yürüyüşle protesto etti. Suka Kevin’de bir araya gelen yüzlerce kadın, fermanı anlatan fotoğraflar, zincirler ve kara çarşaflarla yürüdü. “Özerklik istiyoruz”, “Yaşasın Şengal direnişi”, “Kahrolsun ihanet”, “Kadınların direnişi ve mücadelesi fermanların önünü alacak” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Şengal lüfleri (zikzakları) olarak bilinen mıntıkada sonlandırıldı.
Yürüyüş esnasında yaşananları anımsayan kadınlar, taşıdıkları pankartlarla, yaşananların dünya genelinde soykırım olarak tanınmasını istedi. Kadınlar yeni saldırıların gerçekleşmemesi için ise Şengal Özerk Yönetimi’nin tanınmasını talep etti.
ÖZERKLİK TALEBİ 
Yürüyüşün ardından konuşan Êzidî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ) üyesi Fehîme Silêman, “3 Ağustos 2014 tarihinde yüzlerce, binlerce Êzidî kadını bu sokaktan köleleştirilerek yürütüldü. Bu sokaktan başlayan soykırım yürüyüşünü bizler bugün özgürlük yürüyüşüne dönüştürmek istiyoruz. Çocuklarımızın, kızlarımızın, eşlerimizin acılarını gördük, yeni acılar yaşamamak için kendimizi yönetmek istiyoruz. Kendimizi savunmak için asayişimizi oluşturduk, askeri gücümüzü ve kadın örgütlülüğümüzü kurduk” dedi.
DAİŞ saldırıları sırasında Şengal’e yardım elini uzatan herkese teşekkür eden Silêman, “Bizlere kucak açan, yardım eden tüm halkımıza şükran borçluyuz” ifadelerini kullandı.
ÇARŞAFLAR YAKILDI 
Açıklamanın ardından yürüyüş sırasında kara çarşaf giyen ve ellerinde zincirlerle temsilli yürüyüş yapan kadınlar, zincirlerini çıkarıp, kara çarşafları ateşe verdi.
Eylem, alkış ve zılgıtlarla sona erdirildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ