Eylemdeki DEDAŞ işçileri: Mücadeleye devam edeceğiz

Eylemdeki DEDAŞ işçileri: Mücadeleye devam edeceğiz
  • 26 Temmuz 2023 13:43
Haklarının iyileştirilmesi için grev yaptıkları gerekçesiyle işten atılan DEDAŞ işçileri, işçilerin tamamı geri alınana ve çalışma koşulları iyileştirilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. 
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), özlük haklarının iyileştirilmesi ve sendikal haklarının tanınması amacıyla Amed’te iş bırakma eylemi yapmış, eylemin ardından şirket tarafından 100’ün üzerinde işçi “kod 49” kapsamında olan “görevini yapmamakta ısrar etme” maddesiyle iş akitleri feshi taraflarına iletilerek, tazminatsız çıkışları verildi.
İş akdine son verilen işçilerin, DEDAŞ önündeki eylemleri sürerken, işten çıkarılan işçiler Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
‘HAK ARAMAK YASAL HAKKIMIZDIR’
DEDAŞ’ta 6 yıldır çalışan bedensel engeli olan Mesut Köse, haklarını aramalarının işten çıkarılma gerekçesi yapıldığını dile getirerek, “Hakkını savunduğu için 350 personel işten atıldı. Greve destek vermek isteyen arkadaşlarımız tehdit edildi. Kimse bizi hakkımızı aradığımız için işten atamaz, bu bizim yasal hakkımızdır” dedi.
Sadece greve katıldığı gerekçesiyle işten atıldığının altını çizen Köse, “Sanmasınlar ki ben bu haktan vazgeçerim. Arkadaşlarımızın bir tanesi dahi dışarıda kalırsa direneceğiz. Engelli kontenjanından çalışıyorum. Bugüne kadar ben hiçbirine engel olmadım ama gel gör ki onlar bugün bana engel oldular. Çocuklarımın rızkına engel oldular. Tehditler, şantajlarla işten attılar. Biz hakkımızı her türlü alacağız. Arkadaşlarımıza çağrımdır; hiçbir zaman zalime boyun eğmeyin” şeklinde konuştu.
İşçilerden Cihan Güngör de, “Kendi anayasal haklarımızı talep ettiğimiz için işten atıldık. Bütün haklarımızı tekrar istiyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar kararımızdan vazgeçmeyeceğiz. Hakkımızı arayacağız” dedi.
‘SENDİKAYA ÜYE OLMAMIZI İSTEMİYORLAR’ 
Endeks biriminde 10 yıldır çalışan ve işten çıkarılan Yusuf Güneri, “Emeğimizin karşılığı dışında bir talebimiz olmadı” diye belirtti. Güneri, “Yönetim oldukça sert davrandı. Sendikaya üye olmamızı istemiyorlar. Elimizden geldiğince haklarımızı alana kadar eyleme devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
‘DEDAŞ KÖLE İSTİYOR’
DİSK’e bağlı Enerji Sen Genel Sekreteri Emin Atsız ise 6 il 70 ilçeyi kapsayan alanda işçilerin temel hakları olan “insanca yaşam ve insanca ücret” taleplerinin karşılanmadığını ve işçilerin işten çıkarıldığını söyledi.
Kod 49’dan çıkış verilebilmesi için öncelikle işçinin uyarılması gerektiğini, sonra sözlü ve yazılı işe çağırmanın yapılmasının sağlanması gerektiğinin altını çizen Atsız, “Hiçbir kurala uymadan arkadaşlarımızın işine son veriyorlar. İşverenin burada yapmak istediği enerji işçilerinin, sendikasız köle gibi işine devam etmesini sağlamak” ifadelerini kullandı.
‘MÜCADELE SÜRECEK’ 
Enerji işçilerinin sendikal haklarının önüne geçmek isteyen şirketin, işçi çıkarmanın yanı sıra enerji iş kolundaki işçileri inşaat işkoluna geçirerek sendikalı olmaktan uzak tutmaya çalıştığını belirten Atsız, “Bu çalışma biçimi tamamen hukuk dışı bir çalışma biçimidir. Enerji işçiliği yapan arkadaşlarımız inşaat işlerinde gösterilemez. Biz bunun için gerekli adımları atıyoruz, ama biliyoruz ki buradaki enerji işçileri de haklarını, hukuklarını sağlamak için gece gündüz direnmeye devam edecekler. Bugün buradayız. Yarın da burada olacağız. 6 il 70 ilçedeki bütün arkadaşlarımızla birlikte insanca çalışma koşulları sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ