Mardin Roj

Eski Mardin milletvekili Selma Irmak’ın tutukluluğuna itiraz edildi

Eski Mardin milletvekili Selma Irmak’ın tutukluluğuna itiraz edildi
  • 09 Kasım 2019

HDP eski milletvekili Selma Irmak’ın avukatları, önce tahliye kararı veren mahkemenin, savcılık itirazı üzerine “kaçma şüphesi” gerekçesiyle tutukluluk kararı vermesine karşı üst mahkemeye itirazda bulundu.

Selma Irmak, daha önce Mardin milletvekilliği de yapmıştı.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari eski Milletvekili Selma Irmak hakkında önce tahliye kararı veren mahkeme, savcının itirazı üzerine kararından vazgeçti. 4 Kasım 2016 yılında tutuklanan ve 2017 yılında Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında dava açılan Irmak’a, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay, “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle de 1 yıl 18 ay hapis cezası verildi. Tutukluluk halinin devamına karar verilen Irmak’ın “Örgüt propagandası” gerekçesiyle aldığı ceza İstinaf Mahkemesince onanırken, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen cezanın Yargıtay’da incelenmesi bekleniyor.

ÖNCE TAHLİYE KARARI

Yeni yasal düzenlemeyle birlikte Irmak’ın avukatları Reyhan Yalçındağ ve Erhan Ürküt, Irmak’ın “Örgüt propagandası” gerekçesiyle aldığı cezanın infazının durdurulması ve temyizi talebiyle 28 Ekim’de Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesine başvurdu. Avukatların başvurusuyla birlikte dosyayı 1 Kasım’da inceleyen mahkeme, 7188 Ceza Muhakemesi Kanununu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 29’uncu maddesi ve 5271 sayılı kanunun 286’ncı maddesine eklenen, “Temyiz edilemeyecek kararlar kapsamında olsa bile belirtilen suçlar nedeniyle verilen Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Daireleri’nin kararları temyiz edilebilir” ifadesine atıfta bulunarak, avukatların talebini kabul etti. Mahkeme, Irmak’ın “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle aldığı cezanın infazının durdurulmasını, dosyanın temyiz incelemesi için İstinafa gönderilmesini ve başka suçtan hükümlü veya tutuklu değil ise tahliye edilmesini kararlaştırdı.

SONRA ‘KAÇMA ŞÜPHESİ’ İLE TUTUKLAMA

Ancak verilen kararın üzerinden geçen 4 günün ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, karara itirazda bulundu. Bunun üzerine dosyayı tekrar inceleyen mahkeme, Irmak’a “Örgüte üye olmak” iddiasıyla aldığı 7 yıl 6 ay hapis cezasıyla birlikte hükmen tutukluluk kararının verildiğini hatırlatarak, dosyanın temyiz edilmesi talebini kabul ederken, daha önce tahliye yönünde verdiği kararını kaldırdı. Yeni kararda, Irmak’ın “Örgüt üyeliği” iddiasıyla aldığı ceza, hakkında verilen hükmen tutukluluk kararıyla birlikte, üyelik ile içtima edilen propaganda suçu ceza miktarının fazla olduğu gözetilerek “kaçacağı şüphesi olduğunu uyandıran somut olguların oluştuğu” ileri sürüldü.

AVUKATLARDAN KARARA İTİRAZ

Mahkemenin bu kararına karşı Irmak’ın avukatları Reyhan Yalçındağ ve Erhan Ürküt, bir üst mahkeme olan Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Yaptıkları itirazda “Örgüt propagandası” yönünden hükmen tutuklama kararı verilmesinin hukuka ve Anayasa’ya aykırı olduğunu vurgulayan avukatlar, kararın mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istedi. Ayrıca Irmak’ın 3 yıldır tutuklu bulunduğunu hatırlatan avukatlar, Yargıtay nezdinde temyiz incelemesi devam eden “örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle verilen hükmen tutukluluk halinin devamına dair kararın, uzun tutukluluk süresi ve dosya kapsamının basın açıklamalarından oluşması sebebiyle kaldırılarak tahliyesine karar verilmesini talep etti.

‘HUKUKA DAYANMIYOR’

Avukatların Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına dikkat çektiği dilekçede, Ceza Muhakemeleri Kanunu 101/2 maddesi hatırlatılarak, kararın hukuki ve fiili nedenlere dayanmadığı, savcılığın talebi kabul edilmek üzere hukuka aykırı bir şekilde verildiği belirtildi.

İşaret ettikleri yargı kararlarının “Örgüt üyesi olmak” açısından verilen hükmen tutukluluk hali kararı içinde geçerli olduğuna dikkat çekilen dilekçede, “Milletvekili olan müvekkilin birkaç basın açıklamasına dayalı şekilde üyelikten de ceza verildiği için haksız ve hukuka aykırı bir karar olup, dosyanın geldiği aşama ve tutuklulukta geçirilen süre dikkate alındığında itirazımız kabul edilerek tahliye edilmelidir” denildi.

AYNI MAHKEMENİN ABDULLAH ZEYDAN KARARI

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, aynı kararı HDP Hakkari eski milletvekili Abdullah Zeydan hakkında verdikten sonra itiraz üzerine geri almıştı. 25 Ekim’de avukatları Mahsuni Karaman ve Murat Arksak tarafından Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne “infazın durdurulması” ve “dosyanın temyize gönderilmesi” talebiyle yapılan başvuru 1 Kasım günü kabul edilerek, tahliye kararı verildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tahliye kararına itiraz üzerine mahkeme, tahliye kararını “tutukluluk halinin devamına” çevirdi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ