Mardin Roj

Eski istihbaratçı, JİTEM’in Bahtiyar Aydın cinayetini itiraf etti, Pero Dündar araştırılmasını istedi

Eski istihbaratçı, JİTEM’in Bahtiyar Aydın cinayetini itiraf etti, Pero Dündar araştırılmasını istedi
  • 31 Ağustos 2021

Eski bir istihbaratçının Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesine ilişkin itiraflarını aktaran HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, itiraflar üzerine cinayetin araştırılması için Meclise Araştırma Önergesi verdi. 

 

Eski bir istihbaratçının Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesine ilişkin itiraflarını aktaran HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, itiraflar üzerine cinayetin araştırılması için Meclise Araştırma Önergesi verdi.

 

Pero Dündar, eski istihbaratçının itiraflarını şu şekilde aktardı: “Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın bir suikast sonucu öldürülmesiyle başlayan çatışmalarda, bir subay ile 14 sivil katledilmiştir. Bu olaydan sonra, Mehmet Emin Özkan’a, olay yaşandıktan tam 3 yıl sonra, yani 1996’da Mersin’de yaşarken, bir itirafçının söylemleri üzerine, Lice’nin yakılması ve Bahtiyar Aydın suikastı gerekçesi ile tutuklanmış ve müebbet hapis cezası verilmiştir. Ağır hasta mahpus listesinde yer alan ve yürüyemeyecek durumda olan 84 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın kelepçeli bir şekilde hastaneye götürüldüğü görüntüler kamuoyunda büyük tepki yaratmıştır. Mehmet Emin Özkan’a yeniden yargılama kararı çıktığı halde yıllardır yargılama yapılmayıp, ağır hastalıkları olmasına rağmen Adli Tıp Kurumu, hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan için cezaevinde kalabilir raporu vermiştir. Kendisi 25 yıldır cezaevinde, 5 kez kalp krizi geçirmiş, birçok hastalığı mevcut ve kendi ihtiyaçlarını göremeyecek yaştadır.

 

22 Ekim 1993’te Lice’de gerçekleşen olayların içeriğine ilişkin yeni iddialar basın ve kamuoyuna yansımıştır. Çoğu zaman aşımına uğramak üzere iken açılan JİTEM davalarının soruşturma ekibinde yer alan bir istihbaratçı, Lice davasının detayları hakkında birçok iddiada bulunmuştur. Basına yansıyan iddialar şu şekildedir:

“Bahtiyar Aydın cinayeti İlker Başbuğ’a uzanıyordu. Savcı bunu tespit etti. Önce dosyada sanık olan dönemin üsteğmeni Tunay Yanardağ’ın (JİTEM, Türk İntikam Tugayı (TİT) Komutanı, sonra Albay oldu…) Bahtiyar Aydın’a tuzak kurması istendi. Tuzak kuruldu ve yalandan bir polis aracı tarandı. Diyarbakır Kolordu Komutanı Hasan Iğsız, yardımcısı da İlker Başbuğ idi. İlker Başbuğ, Bahtiyar Aydın’a Lice’de çatışma var, hemen oraya git dedi. Helikopterle komando bölüğüne iner inmez Bahtiyar Aydın kanasla (keskin nişancı silahı) vuruldu. Ama kanasçı JİTEM’ciydi. Ve tugayın içinden yakın mesafeden tek el ateş ederek vurdu onu. Sonra çatışma süsü verildi. Diğer sanık da Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Eşref Hatipoğlu. 30 dakika sonra olay yerine helikopter geldi. Gelen Iğsız ve İlker Başbuğ’du”

 

“Cinayet silahı kanas ortadan kaldırıldı. Duvardaki çekirdek de yok edildi. Kanas silah yakılıp eritildi. Ateşte, parmak izi vs. otopsi için hiçbir şey kalmadı. 3 gün sokağa çıkma yasağı ve bu bahane ile Lice yakılıp yıkıldı. Helikopterle ateş edildi, insanlar öldürüldü. JİTEM ve TİT (Türk İntikam Tugayı) elemanları da evleri, dükkânları yaktı. Bunların hepsini tespit ettik o dönem”

 

“Dönemin Emniyet Amiri ve komiser ifade verdi. Terörist görmedik… Birileri ateş ediyordu ama kimdi bilmiyorduk diyordu. Bunların ifadesini okudum. Sonra dosyalar genişletilmeye çalışıldı ama engeller başladı. Birçok ilde eşzamanlı 2008-2014 arası faili meçhulleri araştırma birimleri (istihbarat içinde kuruldu). Bu davalar daha sonra engellenmeye çalışıldı. Hem TSK / Ergenekon hem de AKP içinden; ilk engelleme Albay Cemal Temizöz’ün Cizre davasına geldi. Sonra bu müdahalenin İlker Başbuğ üzerinden geldiğini öğrendik. Adalet Bakanı Müsteşarı Fahri Kasırga, Genelkurmay’a çağrıldı kaç kere. Kasırga, JİTEM’ci Veli Küçük’ün kankasıdır. Şimdi Saray’da Genel Sekreter. Muhtemelen AKP ve Ergenekon arasında köprü vazifesini üstlendi.”

 

Pero Dündar, bu itiraflar üzerine Araştırma Önergesi açılması talebini şu şekilde Meclise sundu: “Ortaya çıkan bu yeni bilgilerden hareketle 28 yıl önce yaşanan Lice olayları ve soruşturma süreci ile ilgili iddiaların araştırılması, iddialarda adı geçen kişilerin sorgulanması ve adaletin yerini bulmasına yardımcı olunması amacıyla bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması elzemdir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ