Mardin Roj

Eşbaşkanlar tahliye edilmedi: Tanık beyanı sahte çıktı

Eşbaşkanlar tahliye edilmedi: Tanık beyanı sahte çıktı
  • 12 Ağustos 2020 12:23 | Son Güncellenme: 12 Ağustos 2020 12:24

Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ve Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü’nün, tutuklu yargılandıkları davanın ikinci duruşmasında da tahliye kararı çıkmadı. Dosyada bulunan “Boksör” adlı gizli tanığın ise imzasız beyanı olduğu açığa çıktı.

Yerlerine kayyım atandıktan sonra tutuklanan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ile Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü’nün yargılandıkları davanın ikinci duruşması görüldü. Mardin Adliyesi 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya eşbaşkanlar, tutuklu bulundukları Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Eşbaşkanların avukatları duruşmada hazır bulundu.

Duruşma evrakların okunmasıyla başlandı. Pandeminden dolayı tanık olarak ifadelerine başvurulan Nusret Ayata ve Alımcı Ayata’nın zorla getirilme kararı için yazı yazılmadığı belirtildi. Gizli tanık olarak belirlenen “CIN9KIK81”, “IK03SOVOA8”, “1ES9R6ZPS8RN”, “1AN4KOAR2A”. Gizli tanıklardan “IT4PK6P51” ve “Boksör”ün ise beyanlarının alındığı vurgulandı.

Gizli tanıkla yüzleşmek istiyorum’

Ardından savunma yapan Nilüfer Elik Yılmaz, gizli tanıkla yüzleşmek istediğini söyleyerek, “Neye dayanarak ne şekilde bu İftiralara maruz kalıyorum bilmek isliyorum. Seçim döneminde aday olduktan sonra çalışmalara katılıyordum. Bu yaptığım çalışmalarda tamamen seçim çalışmalarıdır. Benim yasalara karşı herhangi bir faaliyetim olmamıştır. Kayyum atanırken böyle bir dosyanın açılacağını biliyordum” dedi.

Anadilde savunma yaptı

Anadilde savunma yapan Gülistan Öncü ise, “İddianamede üzerime atılı suçlamaların hepsini reddediyorum. İddianamede üzerime atılı suçlamaların gerçeklikle bir ilgisi yoktur. Ben herkes gibi HDP’nin bir üyesiyim. HDP’de bilindiği üzere normal siyasi bir partidir. Sırf kayyumun atanması nedeniyle biz 9 aydır tutukluyuz. Partide yaptığımız konuşmalar toplantılar hepsi kamuya açık bir şekilde yasaldır. Gizli hiçbir şey olmamıştır” diye konuştu.

Tahliye talebi

Daha sonra savunma yapan avukatlar da, belediye eşbaşkanlarının yaptığı seçim çalışmaları, aday tanıtım programlan ve üyesi olduğu partisine gitmesinin illegal bir faaliyet olarak gösterilmeye çalışıldığına vurgu yaparak şunlar belirtildi: “Daha önce seçilir seçilmez kendisine bayrak provokasyonu olarak ispat edilen provakasyonlar yapılmıştır. Savcılığın ileri sürdüğü bütün iddialar soyut delil niteliğindedir. Dünyada demokrasisi gelişmiş hiçbir ülkede bir kitap örgüt üyeliğine delil olarak gösterilemez. Bütün bu hususlar değerlendirilerek suçsuzluk karinesi ve kişi özgürlüğünün güvence altına alan gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin siyaset yapan insanların hükümetin ve hükümete kolluk hedefi olabileceği bu nedenle bu yargılamaların daha hassas yapılması gerektiği yönünde karara varılır. Müvekkilimizin suçsuz olduğu anlaşılması nedeniyle ve ayrıca en kötü ihtimal ile suç vasfının değişme ihtimali göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verilmesini talep ediyoruz.”

‘Tutanak sahte çıktı’

Gülistan Öncü hakkında beyanda bulunan “Boksör” kod isimli gizli tanığın imzasız beyanı olduğuna değinen avukatlar, “Söz konusu beyana ilişkin Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nden böyle bir beyanının olmadığı tespit edilmiştir. Bu durumda müvekkilin lehinedir. AİHM uygulamaları göz önüne alındırıldığında tutukluluğun devamı için dosyaya ekstra delillerin gelmesi gerekmektedir. Dosyada soruşturma aşamasında delil olarak sunulan ‘Boksör’ kod isimli tutanak sahte çıkmıştır. Müvekkilim yaklaşık 9 aydır tutukludur. Belediye başkanıdır, müvekkilimizin tutuklanması ile toplanma ve örgütlenme ile seçme ve seçilme hakkı ihlal edilmiştir” şeklinde savunma yaptı.

Mahkemeye savunmaların adından ara verildi. Aradan sonra, ifadesi alınmayan gizli tanıkların ifadesinin alınıp dosyaya eklenmesine karar veren mahkeme heyeti, eşbaşkanların tahliye talibini de reddetti.

Bir sonraki duruşma 20 Ekim tarihine ertelendi. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ