Eşbaşkan Mülkiye Esmez tahliye edilmedi

Eşbaşkan Mülkiye Esmez tahliye edilmedi
  • 18 Haziran 2020 10:17 | Son Güncellenme: 18 Haziran 2020 10:18

Yerine kayyım atanan ve kanser tedavisi gören Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, hakkında açılan davanın 2’nci duruşmasında da tahliye edilmedi.

Mardin’de 15 Kasım 2019’da tutuklan ve yerine kayyım atanan Halkların Demokratik Partili (HDP) Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez hakkında açılan davanın 2’inci duruşması görüldü. Esmez, tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Esmez’in avukatları da duruşmada hazır bulundu.

‘HUKUKSUZ TUTULUYORUM’

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada söz verilen Esmez, Kürtçe savunma yaptı. Kayyım atamalarının hukuki hiçbir dayanağı olmadığını belirten Esmez, hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğunu söyledi. Üzerine atılı iddiaların elle tutulur bir yanı olmadığını ve demokratik bir şekilde ön seçim ile eşbaşkan adayı olduğunu anımsatan Esmez, tutuklanmasının da kayyım atamasının da siyasi saiklerle gerçekleştiğini ifade etti. Kanser tedavisi gördüğünü ve cezaevinde tedavisinin yapılamadığını da sözlerine ekleyen Esmez, tahliyesini istedi.

Ardından, HDP Mardin İl Yöneticisi Abidin Unay tanık olarak dinlendi. Esmez’in nasıl belediye eşbaşkanı olarak seçildiği sorulan Unay, partilerinin bir tüzüğü olduğunu ve demokratik teamüller çerçevesinde hareket ettiklerini belirtti. Esmez’in de birçok yerde olduğu gibi ön seçimlerle belirlendiğini belirten Unay, gizli tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Avukat Dildar Ektiren de, müvekkilinin üzerine atılı suçlamaların siyasi saiklerle oluşturulduğuna dikkati çekerek, tahliye istedi.

Savcılık, ara mütalaasında Esmez’in tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkeme de benzer yönde karar verdi.

Duruşma 11 Eylül’e ertelendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ