Mardin Roj

Eşbaşkan Esmez davasında deliller çürütüldü, tahliye çıkmadı

Eşbaşkan Esmez davasında deliller çürütüldü, tahliye çıkmadı
  • 21 Mayıs 2021
Yerine kayyım atanan Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez’in tutuklu yargılandığı dava duruşmasında tahliye çıkmadı. 
İçişleri Bakanlığı kararıyla 16 Kasım 2019’da yerine kayyım atanmasının ardından tutuklanan HDP’li Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez’in yargılandığı davanın 7’nci duruşması görüldü. Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Esmez, tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Avukatlar duruşmada hazır bulunurken, gecikmeli başlayan duruşmada savcılık bir yeniden tutukluluğun devamı yönünde mütalaa verdi.
Savcılık mütalaasından sonra Eşbaşkan Esmez, tutukluluk halinin devamını gerektirecek bir delil olmadığını, benzer konumda olan tahliyeleri örnek göstererek, tahliye talebinde bulundu.
Söz alan avukat Didar Ektiren de, tutukluluğa gerekçe yapılan deliller ile “gizli tanık” beyanlarının somut şekilde çürütülmesine rağmen halen tutukluluğun devamı yönünde karar verilmesine tepki gösterdi. “Gizli tanıkların” sahte olduğunu anlaşıldığını ve kimisine de ulaşılamadığını hatırlatan Ektiren, mahkemenin bunları dinlemekten vazgeçmiş olmasına rağmen savcılığın halen “Örgüt üyeliği” iddiasına nasıl bir delil sunduğunun açık olmadığını belirtti. Ektiren, müvekkilinin derhal tahliye edilmesi gerektiğini dile getirdi.
Mahkeme Esmez’in üzerine atılı suçlamaların mahiyeti ve uzun tutukluluk süresinin ihlal edilmediği iddiaları ile tutukluluğunun devamı yönünde karar verdi. Bir sonraki duruşma 25 Haziran gününe ertelendi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ