Eşbaşkan Altındağ: Sistemin çirkinliklerini yok edeceğiz

Eşbaşkan Altındağ: Sistemin çirkinliklerini yok edeceğiz
  • 4 Aralık 2022 10:07

HDP Yerel Yönetimler Kurulu’nun toplantısına katılan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Necla Figan Altındağ, kayyım uygulamalarına işaret ederek, “Sistemin dayattığı çirkinlikleri yok etmek için bir aradayız” dedi. 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimler Kurulu’nun, Şirnex’in Silopiya (Silopi) ilçesinde gerçekleştirdiği ara dönem toplantısı dün başladı. Toplantının ilk gününde kadınlar, belediyelere atanan kayyımların tahribatları ve yaklaşan seçim sürecine dair nasıl bir yol izleneceğini tartıştı. Kadın projeleri ve kazanımlarına yönelik kayyım eliyle gerçekleştirilen saldırıların masaya yatırıldığı toplantıya, birçok kentten seçilmiş kadınlar katıldı. Görevden alındıktan sonra yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Necla Figan Altındağ toplantıya dair MA’ya konuştu.

 

‘GELECEĞİ TARTIŞIYORUZ’

 

Saldırıların bu kadar yoğun olduğu bir dönemde kadınların yan yana gelmesinin önemli olduğunun altını çizen Altındağ, “Bugün seçilmiş belediye eşbaşkanları ve sözcülerimizle beraber Silopiya Belediyesi’nin ev sahipliğinde Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu’nun Kadın Ara Toplantısı için burada bulunuyoruz. Bu yoğun çatışmalı süreçte bir araya gelmemizin sebebi kıymetlidir. Geçmişten bugüne yoğun bir savaş süreci ve toplumun her kesime dönük bir saldırı var. Özellikle Kürtlere yönelik saldırılar bu dönem daha da yoğunlaştı. Kadınlara dönük gözaltılar, tutuklamalar ve işkencelerin yoğun bir şekilde devam ettiği bu süreçte kadınlar olarak bir araya gelip, birbirimize güç kattık. Önümüzdeki dönemde bu süreci örme noktasında, hangi adımları atabiliriz, toplumun geneline yansıyan bu sorunlarda nasıl ortaklaşabilirizi konuşup tartışıyoruz. Ondan dolayı da burada bulunmamız önemli” diye belirtti.

 

KAYYIMLARIN UYGULAMALARI

 

Kayyımlara karşı en fazla kadınların mücadele verdiğini ifade eden Altındağ, şöyle dedi: “Kayyım dediğimiz zaman sadece belediyelerde, dört duvar içerisine mahsus bir gasp değil. Kayyım, halk ve toplumun geneline, uzun yıllardır mücadele verilen değerlere yönelik bir gasptır. Kurdistan’ın bütün ilçelerinde ve illerinde kayyım atamalarıyla, yolsuzluklar arttı. Kayyımlar, halkın ve kadınların kazanımlarını, bin bir emekle örülerek, güzel bir noktaya getirilen bütün güzellikleri yok etme üzerine getirilmiştir. Bizler de bu zihniyeti yok etmek için bir aradayız. Belediyelere adımımızı attığımızda bu belediye midir, karakol mudur diye hayretler içerisinde kalıyoruz. Dört duvar dediğimiz yer karakola çevrilmiş ve verilen emekleri yok etmişler. Bunun için kadın seçilmişler olarak güç birliğiyle hep birlikte o ağı örüp bu çirkin zihniyeti, bu sistemin dayattığı çirkinlikleri Kurdistan’da yok etmek için mücadelemizi vereceğiz.”

 

Kurdistan’daki halklarında kayyımlara karşı mücadele ettiğini belirten Altındağ, “Kayyımlar bin bir emekle yapılmış çalışmaları yok etti. Dönemlerimizde açılan birçok kurum kapatıldı. Bu kurumları tekrardan hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bunlara karşı mücadele edeceğiz. Kadın arkadaşlarımız, yoldaşlarımız ve toplumun tüm kesimleriyle hep beraber kayyımları kısa bir süre sonra püskürteceğiz. Hep birlikte kazanımlarımıza sahip çıkacağız” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ