Mardin Roj

Erdoğan: Taliban’ın üst düzey liderini kabul etme durumum olabilir

Erdoğan: Taliban’ın üst düzey liderini kabul etme durumum olabilir
  • 11 Ağustos 2021

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınları, Afgan göçü, sanal medya düzenlemesi ve yeni anayasa çalışmaları hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı

Ülke gündemine ilişkin merak edilenleri yanıtlayan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar şöyle:

 

 

ORMAN YANGINLARI

 

“(Batı Karadeniz’deki sel) Vatandaşlarıma bir şeyi hatırlatmak istiyorum, zorda kalmadıkça karayollarını tercih etmeyin, çünkü her an heyelan olabilir.”

*Şu anda ciddi manada kontrol altına alınmış vaziyette. Programa gelirken, nihai kararı vereyim istedim. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Bey ile görüştüm. Burdur Bucak’taki yangının kontrol altında olduğunu ifade etti.

*Coğrafyamızda yangın söndürmede en önemli hava aracı olan helikopterler 2002 yılında 18 adetken 2021 yılında 39’a çıkardık ama bu süreçte bu rakam 60’a yaklaştı.”

*Önümüzdeki yıl belki kendimize ait uçağımızı satın alacağız. İtfaiye noktasındaki ekibimizi, filomuzu çok daha güçlü hale getirmiş olacağız.

*İftira atıyorlar. Biz bütün ekibimizle başarılı olduğumuza inanıyoruz. Toplam 18 su atan uçak, 66 helikopter, 9 İHA, bir insansız helikopter, 430 iş makinası görev yaptı. Daha ne olacaktı?

*Kara ve hava araçlarımızı son yıllarda yenileyerek sayılarını artırdık. Arazöz sayımızı yüzde 70 artırarak 1078’e çıkardık.

*Elbette yangınların çıkış nedeni olarak bütün ihtimaller üzerinde durduk. Polisiye olarak araştırmaları yapıldı. Bütün teşkilatımızın oradaki faaliyetleriyle sabotaj araştırması yapıldı. Gözaltına alınanların aileleri arasında terör örgütü PKK ile iltisaklı kişiler var. Geçen sene Hatay’da bunu yaşadık, aralarında teröristler çıktı. Ulaştığımız neticeleri vatandaşlarımızla paylaşacağız.

*Zarar tespit çalışmaları başlarken bir taraftan durumu kritik olan vatandaşlarımıza çevre ve şehircilik bakanlığımız ilk gün inşaatı başlattı. 1 ay içerisinde inşaatların başlamasıyla alakalı talimatların verilmesiydi. TOKİ işini yüklendi ve süratle inşaatlara başlayacağız. Hedef bir yıl içerisinde inşaatları bitirmek. En uygun yerlerde binaları yapıp bitirmek. Konuyla ilgili olarak bakanlığımız adımlarını atmış vaziyette. Süratle her bölge, nerede yangın olursa adımlarımızı atıyoruz birinci yılın sonunda teslimlere başlayacağız. Ahırlı evlerin planlamasını da bakanlığımız yaptı. İlk etapta 50 milyon buna ayrılmış vaziyette. Ben ev bulabilirim gibi talepler olursa kirasını vermek suretiyle buralara çıkabilirler. Bazıları ben abime gideceğim diyor, takdiriniz neyse.

*Anayasa’nın maddesi çok açık; yanan ormanların yerinde orman yetiştirilir. Yanan ormanlarımız küllerinden yeniden doğacak.

*Türkiye 2015 yılında orman varlığını artıran ülkeler sıralamasında dünyada 46’ncı sıradayken 2020 yılında 27’nci sıraya yükseldi.

*İstanbul’da belediye başkanlığını ben CHP’den almıştım, İstanbul kuraktı o zaman. Biz geldik ve süratle ağaçlandırdık. 6 ay içerisinde ne olduğunu İstanbullular şaşırdı. Zaten su da yoktu İstanbul’da, biz geldik ve suya kavuşturduk.

*THK devletin bir kurumu değildir. Bunu vatandaşlarımız bilmiyor. THK nasıl çeşitli vakıflar dernekler var ise THK da bunlardan bir tanesidir. Uçaklara yönelik tartışma yeni bir tartışma da değildir. THK’nın mezarlığa döndüğünü bir yere varılmayacağını söylemiştim ben. THK yetkilileri gerekli adımları atmayıp gerekli bakımları yapmayarak uçakları ölüme terk etmiştir. 3 tanesi pert 6 tanesi eh. 1985 ten itibaren orman idaresine yangın söndürme hizmeti vermiştir. Karşılığında devletten ciddi bedeller almış . Mevcut uçaklarını modernize etmekte bulunmamıştır. Bunun arkasında CHP zihniyeti vardır. Uçakların bakımını yaptırmayan eski yöneticilerdir. Onarım ihtiyacı giderilmediği için uçuşa elverişli değil. Kurumun içine düştüğü durumu kara propaganda ile hükümete yöneltme çabasını ben hayretle izliyorum.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

*Sosyal medyaya hiç olumlu bakmıyorum, Meclis’in açılması ile birlikte bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum. Aklıselimlerin hedefini saptırtıyor bunlar. Dürüst doğru bir şeyi düşüneceğiniz yerde maalesef yalan yanlış haberlerle vatandaşlarımız çok farlı bir yöne evriliyor. RTÜK ney ile uğraşacak. ABD’de Twitter olayı nelere vesile oldu. Türkiye’de ofisimiz var diyorlar ama yalan söylüyorlar, Türkiye’de görevlendirdiğin bir elemanı yok ofis açacaksın, açmadığınız zaman bedelini ödeyeceksiniz. Bu noktadaki çalışmalarımızı Meclis’in açılması ile birlikte takipçisi olarak yürütmemiz gerektiğine inanıyorum.

SANATÇILARIN BİLDİRİSİ

*(Sanatçıların başkanlık sistemi eleştirileri için) Bir kulağımdan giriyor bir kulağımdan çıkıyor. Onların mesleği sanat. Hangi sanatsa sanatlarını icra etsinler, biz de onların başarı oranına göre saygı duyalım. Ama kalkıp da erken seçimmiş, şu andaki başkanlık sistemi doğru değilmiş, o bizim işimiz. Biz ömrümüzü bu işe verdik. Anlamazsınız bu işten. Piyanistsen piyanonu çal. Bu işlere burnunu sokma.

AFGAN GÖÇÜ VE TALİBAN GÖRÜŞMESİ

*Her şeyden önce biz biliyorsunuz göçmenlerle ilgili en önemli adımı Suriye’de attık. Bize 4 milyona yakın göçmen geldi. Kapılarımızı açtığımız gibi bunların içerisinde meslek sahibi birçok Suriyeli de vatandaş oldu. Şimdi Afganistan durumu biraz farklı. Gerek İran kapısından gerekse Irak’tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Yükselen duvarlar bu düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için. Çok fazla kalmadı sınırlarımız bu duvarlar örülüyor. Gelişmelerde gerçekten Afgan halkının içine düştüğü durum çok sıkıntılı bir durum. Taliban ile yaşanılan süreç çok sıkıntılı bu konuda da biz bazı çalışmalar yapıyoruz. Bazı görüşmelere varıncaya kadar ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir. Bizim bu tür şeylerde kontrol altına alamazsak. Bu defa Afganistan’daki barışı sağlamamız mümkün olmaz. Afganistan’da bizim kendi soydaşlarımız Konumunda olanlarda var. Yanımızı kimleri alabiliriz, bunların çalışmasını yapıyoruz. Aynı şekilde Katar ile görüşmem oldu bu akşam, Talibanın attığı adımları nerede durdurabiliriz, nerede barışa yönelik bir adım atabiliriz. Her şeyi savaş ile halledeceğiz diye bir şey yok. Askeriyenin geçerli olduğu yer var ama bir de siyasinin geçerli olduğu yer var. Benim siyaset anlayışım nereye kadar başarılı olabilecekse oraya kadar başarmamız lazım. Afganistan’ı bir kenara itemezsiniz. 35 milyon nüfusu olan bir ülke. Bunu bir kenara atmak mümkün değil. Herkes şunu bilsin ki Türkiye yol geçen hanı değildir. Bütün bunları biz ölçüp biçip adım atıyoruz. Sosyal medyada birilerinin abarttığı şekilde sınırlarımızdan düzensiz göç akını söz konusu değil. 2021 yılında şu an itibarıyla 253 bin 300 civarında düzensiz göçü engelledik.

*Bu son gelişmeler gerçekten Afgan halkının içine düştüğü durum çok sıkıntılı. Taliban’la bunların yaşadığı süreç çok sıkıntılı. Bu konuda da bazı çalışmalar yapıyoruz. Taliban’la bazı görüşmelere varıncaya dek şu an da ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

*Son çalışmayı dün yaptık. Bu arada işin adeta koordinasyonunu yürüten arkadaşımız bütün son bilgileri dün heyetimizden aldı ve tekrar üzerinde çalışmasını yapacak. Son bir sunum daha yapacak heyetimize. Bu arada bize Cumhur İttifakı’nın bir diğer tarafı olarak MHP işin başında hazırlıklarını getirmişti. Bu hazırlık da heyetimiz tarafından çalışıldı. Bu çalışmamızı da nihayete erdirdikten sonra ben Devlet Bey’le tekrar konuşacağım veya Devlet Bey’e bu hazırlığımızı takdim edip istiyorum ki bu çalışmamızı çok daha güzel bir noktaya taşıyalım. Meclis’in açılmasından önce adeta bu hazırlığı bitirme noktasına getirelim. Muhalefet partilerinden ele alınıp değerlendirebilecek bir çalışma görmedik.

OKULLARIN AÇILMASI

*TURKOVAC ile ilgili yoğun şekilde devam ediyor. 3. Doz aşamasındayız neticeler gayet güzel geliyor müjdeyi yıl dolmadan alacağız.

*Kabine toplantısında yeni Milli Eğitim Bakanımız bize sunumunu yapacak, bu da o konular arasında yer alıyor. Temennimiz odur ki yüz yüze eğitime geçebilmek. Bu konuyla ilgili Mahmut Bey hazırlıklarını bu istikamette yapmışsa ve gerçekten okullarımız açalım diyorsa biz de Kabine olarak bu işe ikna olursak hayırlı olsun deriz.

*(YKS baraj puanının düşürülmesi) Bu adımın gençlerimizin geleceği için önemli bir fırsat sunacağına inanıyorum.”

PROMPTER İFŞASI

Öte yandan kameraya yansıyan bir görüntüde Erdoğan’ın sorulan soruların cevaplarını prompterdan okuması dikkat çekti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ