Mardin Roj

Engelli gazeteci Metin Duran tahliye edildi

Engelli gazeteci Metin Duran tahliye edildi
  • 20 Eylül 2019

Yüzde 93 engelli olan ve bir yıllık ceza ertelemesi sona erdiği için yeniden tutuklanan gazeteci Metin Duran, ATK’nin cezasının bir yıl daha ertelenmesi talebini kabul etmesi üzerine tekrar tahliye edildi.

 

Sağlık koşulları nedeniyle önceki yıl Sincan Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilen ancak ATK raporunun süresi dolduğu için 10 Eylül’de yeniden tutuklanan yüzde 93 engelli gazeteci Metin Duran hakkında Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) onay vermesi üzerine yeniden tahliye kararı verildi. Duran’ın cezasının bir yıl daha ertelenmesi talebini değerlendiren ATK, Duran hakkında “Cezaevinde kalamayacağı” yönünde karar vererek, ceza ertelemesinin uygun olduğunu Mardin İnfaz Hakimliği’ne bildirdi. Tutuklanmasının ardından sağlık koşulları nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi mahkum koğuşuna kaldırılan Duran, ailesi ve yakınları tarafından alınarak yeniden Nusaybin ilçesindeki evine götürüldü.

Hakkında “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla verilen 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası onandıktan sonra 30 Mart 2018’de tutuklanan ve Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalamaz” raporu sonrası 17 Eylül 2018’de tahliye edilen Duran, yüzde 93 engelinin yanı sıra yürüyemiyor, konuşamıyordu. Duran ayrıca hafızasını da önemli ölçüde yitirmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ