Mardin Roj

Engel, yasak dinlemediler: Her yerde 1 Mayıs kutlandı

Engel, yasak dinlemediler: Her yerde 1 Mayıs kutlandı
  • 01 Mayıs 2021

Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs kutlamak isteyen yurttaşlar, engelleri kısıtlamaları dinlemedi. Kimi sokağa, kimidi balkona, kimisi çatıya çıktı, kutlama gerçekleştirdi. 1 Mayısa polis şiddetine ve gözaltılara rağmen direnenler damgasını vurdu. 

 

Valilik yasağı ve sokağa çıkma yasağına rağmen işçiler ve emekçiler dört bir koldan Taksim’e yürüyerek 1 Mayıs’ı kutlamak istedi. Pankart ve sloganlar ile tepkilerini ve taleplerini haykıran yüzlerce kişinin önünü kesen polisler, sert bir şekilde müdahale ederek yüzlerce kişiyi gözaltına aldı. Kısıtlamalar gerekçesi ile yasaklanan kent meydanları ise “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları ile doldu.

İzmir’de birçok noktada kutlanan 1 Mayıs’a müdahale eden polis, 22 kişiyi gözaltına aldı. 1 Mayıs yasağını çatıya çıkarak protesto eden iki gence polis müdahale etti, mahalleli balkonlardan gençlere destek verdi.

 

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde 1 Mayıs’ı kutlamak için sokağa çıkan Halkevi ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 12 kişi gözaltına alındı.

 

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 1 Mayıs Bileşenleri, Taksim Anıtı önünde 1 Mayıs’ı kutladı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Yılın bir gününü işçi ve emekçilerin buluşmasına tahammül edemeyenler Taksim’i barikatlarla çevirdiler” dedi.

 

Artvin’in Hopa ve Borçka ilçelerinde 1 Mayıs kutlaması için sokağa çıkmak isteyen yaklaşık 20 kişi evlerinin önünde gözaltına alındı.

 

 

1 Mayıs’a ilişkin açıklama yapan HDP eski Eş Genel Başknaı Selahattin Demirtaş, “Bu akşam 21.00’de balkonlarınızda şarkılarla türkülerle kutlayın biz de buradan duyalım” dedi.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ