Mardin Roj

En son Mardin Alay Komutanlığı’nda gözaltında olan Taşdemir’den 27 yıldır haber yok

En son Mardin Alay Komutanlığı’nda gözaltında olan Taşdemir’den 27 yıldır haber yok
  • 30 Ocak 2021
İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, işe gitmek için evinden ayrılan ve 27 yıldır kendisinden haber alınamayan Mehmet Salim Taşdemir’in akıbetini sordu.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle sürdükleri eylemin 625’inci haftası için derneğin sosyal medya hesabında video paylaştı. Bu haftaki eylemde, Adana’da Aralık 1994’te işe gitmek için evden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Mehmet Salim Taşdemir’in hikayesine yer verildi. Taşdemir’in öyküsünü İHD Diyarbakır Şube yöneticisi Derya Yıldırım anlattı.
İŞKENCEYE MARUZ BIRAKILDI
Taşdemir’in 1994 Aralık ayının başında sabah erken saatlerinden işe gitmek için evden ayrıldığını belirten Yıldırım, Taşdemir’den o tarihten bugüne kadar bir haber alınamadığını söyledi. Aile bireylerinin Taşdemir’i bulmak için kendi imkanları doğrultusunda çalışmalar yaptığını; ancak herhangi bir ize ulaşamadıklarının altını çizen Yıldırım, kaybolma olayından 3 ay geçtikten sonra güvenlik gerekçesiyle ismini açıklamayan bir kişinin, aileyi telefonla aradığını ve Taşdemir’in Mardin Alay Komutanlığı’nda gözaltında olduğunu ve işkence maruz kaldığını söylediğini belirtti.
‘ARAYIŞLARA RAĞMEN HABER ALINAMADI’
Taşdemir’in maruz kaldığı işkenceden kaynaklı durumunun çok kötü olduğunu aileye aktarıldığını ifade eden Yıldırım, ancak aile bireylerinin tüm girişimlerine rağmen Taşdemir’in karakolda olduğunu dair bilgiyi doğrultamadığını ifade etti. Yıldırım, o tarihten beridir de Taşdemir’den haber alınamadığını hatırlattı.
Taşdemir ve tüm kaybedilenlerin akıbetini sormaya devam edeceklerine vurgu yapan Yıldırım, adalet arayışlarını kesintisiz bir şekilde sürdüreceklerinin altını çizdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ