Elektrik kesintileri yüzünden kuyudan su çekiyorlar

Elektrik kesintileri yüzünden kuyudan su çekiyorlar
  • 17 Ağustos 2021 14:01

Mazıdağı’na bağlı Şanlı (Deyşan) Mahallesi’nde su ve elektrik sıkıntısı yaşayan yurttaşlar, su ihtiyaçlarını sondaj kuyusundan karşılamak zorunda. Halk, sorunun giderilmesi için yetkililere seslendi.

 

 

Şanlı’da yaşayan yurttaşlar, bu sorunlar nedeniyle tarımsal üretimden de verim elde edemiyor. Mahallede yaşayan vatandaşlar için su ve elektrik sorununun çözülmemesi, geçim sıkıntısını da beraberinde getiriyor.

 

 

‘ŞİKÂYET ETSEK DE İŞE YARAMADI’

 

Şanlı’da yıllardır su ve elektrik sorunu olduğunu söyleyen Hamdiye Bozkurt, bu nedenle tarım arazilerini dahi işletemediklerini belirtti.

 

 

Bozkurt, “Tarım arazilerimizi ekip biçemiyoruz. Bu yüzden büyük geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Birçok kez şikâyet etsek de sorunlarımızı dile getirsek de pek işe yaramadı. Bu sorunlardan kaynaklı ailemizin çoğu özellikle de gençler şehir dışında çıkıp çalışmak zorunda kalıyor. Eğer su olmuş olsaydı böyle olmayacaktı” dedi.

 

‘Bütün köylü bir kuyudan su ihtiyacını karşılamaya çalışıyor’

 

Cemile Bilen ise yaşadıkları su sorunu nedeniyle hayvanlarını satmak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Tüm aile bireylerinin tarımla ilgilendiğine değinen Bilen, “Sorunlarımızı ne kadar dile getirsek de durum değişmiyor. Bizler su ihtiyacımızı sadece köyde sondaj yöntemiyle açılan kuyudan elde ediyoruz ve bu da yeterli olmuyor. Çünkü bütün köylü su ihtiyacını bu kuyudan gidermeye çalışıyor. Geçim kaynağımız sadece tarım ve hayvancılığa bağlı olduğundan ve sorunlar fazla olduğundan giderlerimizi karşılayamıyoruz” sözlerine yer verdi.

 

‘Kullanmadığımız elektrik ve suyun faturalarını ödüyoruz’

 

Yağan yağmurlarla beraber oluşan göletlerden su taşıyarak ihtiyacımızı gideriyoruz diyen Bilen, “Ne belediyeler ne de muhtar bir şey yapıyor. Doğru dürüst kullanamadığımız elektrik ve su faturalarını ödemek zorunda kalıyoruz. Elektrik olmadığı için kışın da tezekleri yakarak ısınıyoruz. Belediyelerin bir an önce sorunları gidermesi gerekir” şeklinde konuştu.

 

Evde bulunan kardeşlerinin ve eşlerinin inşaatta çalışmak zorunda kaldığını kaydeden Bilen, şu ifadelere yer verdi: “Geçimimizi sağlamak için bizler de köyde tarla ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Biz diğer köylere göre çok dezavantajlıyız. Maddi durumumuz ortadayken kazandığımızı da kuyunun masrafları için kullanıyoruz. Ayrıca her seferinde kuyuda sorun çıkınca 10 bin TL’den fazla para gidiyor. Kuyu da olmasa köy kuraklıktan yok olur. Bizde göç etmek zorunda kalırız. Muhtarımızda bir şey yapmıyor. Ne muhtarın ne de belediyenin vicdanı yok. Bizi perişan ettiler.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ