Mardin Roj

Elektrik faturalarındaki tuzağa karşı uyarı: Gizli zam yapıldı, kontrol edin

Elektrik faturalarındaki tuzağa karşı uyarı: Gizli zam yapıldı, kontrol edin
  • 09 Şubat 2022

Faturalardaki çok zamanlı tarifenin ‘tam bir tuzak’ olduğunu belirten Elektrik Mühendisleri Odası YK Üyesi Sakarya, herkesin faturalarındaki kalemleri kontrol etmesini önerdi.

 

Halkı karanlıkta bırakan fahiş elektrik zammının önemli bir bölümünün halktan gizlendiği belirtiliyor. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya, faturalara uygulanan karartma yüzünden halkın bilgi alma hakkının engellendiğini, artık hiç kimsenin kayıp kaçak ya da sayaç okuma bedellerine yapılan zammı göremediğini belirtti.

 

Elektrikteki kayıp-kaçak, sayaç okuma, iletim sistemini kullanım ve dağıtım sistemini kullanım bedelleri 2016 yılından bu yana “dağıtım bedeli” adı altında tek kalemde gösteriliyor. Son yapılan zamla birlikte ayda 210 kilovatsaat elektrik tüketen bir ailenin faturası 192 liradan 288 liraya yükselirken, dağıtım bedeline ödenen para 56 liradan 70 liraya çıktı. Yani halktan dağıtım gideri adı altında toplanan tutara yüzde 24’ün üzerinde zam yapıldı. Ancak, bu zammın sayaç okuma mı, kayıp kaçak mı, iletim ya da dağıtım bedelindeki artıştan mı kaynaklandığı halka açıklanmadı.

 

FATURADAKİ AĞIR VERGİ YÜKÜ ZAMLA BİRLEŞİNCE…

 

Karartmalı faturada vergiye ödenen para ise TRT payının kaldırılmasına rağmen 37 liradan 52 liraya çıktı. Elektrik tüketimi aynı kaldığı halde 192 liradan 288 liraya yükselen faturadaki 96 liralık zammın 67 lirası enerji bedeline yapılan zamdan, 15 lirası vergi artışından, yaklaşık 14 lirası da dağıtım giderlerine yapılan zamdan kaynaklandı.

 

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre 2016’ya kadar elektrik faturasındaki tüm giderler faturada kalem kalem gösteriliyor, halka açık bilgi veriliyordu. Ancak dağıtım özelleştirilince elektrik faturalarına adeta ‘karartma’ uygulanmaya başladı.

 

EMO: FATURALAR TAM BİR TUZAK, KARARTILIYOR

 

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya, faturalara uygulanan karartma yüzünden halkın bilgi alma hakkının engellendiğini söyledi. Artık hiç kimsenin kayıp kaçak ya da sayaç okuma bedellerine yapılan zammı göremediğini belirten Sakarya, “Çok zamanlı tarife de mesken aboneleri için tam bir tuzak. Çok zamanlıda kademe olmadığı için halk yüzde 50 yerine her dilim için direkt 125 zam ödemek zorunda bırakıldı. Herkesin tek ya da çok zamanlıdan hangisinin tüketimine uyduğunu kontrol etmesini öneriyoruz” diye konuştu.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ