Elazığ Kürt mü! – YUSUF ERDEM

  • 28 Ocak 2020 13:14 | Son Güncellenme: 19 Aralık 2023 19:31

Elazığ’ı sarsan 6,5 şiddetindeki deprem Türklerle Kürtler arasındaki ilişkileri de tekrar günışığına çıkardı. Bir yandan bölgeye insani yardım akarken bir yandan da bazı kesimlerden depremzedelere yönelik çirkin atıflar gözlendi. Hatta Google’de en çok merak edilen konu ‘Elazığ Kürt mü?’…

Kurtarma ekipleri enkaz altında kalanları canlı bulma mücadelesi verirken, onbinlerce kişi evsiz kalırken, yardım etmek için kollarını sıvayan insanların dayanışmasının yarattığı güzellik azıcık da olsa içimizi ısıtıyordu. Oysaki aynı anda sosyal medya üzerinden insanlık dışı ve ırkçı söylemlerle karşılaştık. Hatta o dayanışma anlarında başkaları da harekete geçmiş. Elazığ Kürt mü, Elazığ alevi mi, asimile mi, insan mı, günahkar mı…

Van depreminde tanınmış televizyon sunucularıyla başlayan bu duyarsızlık ve ırkçılık maalesef halen devam etmekte. Van depreminde ne olduysa Elazığ’da da aynı çirkinlikler devam ediyor. Van için ‘Tek Yürek’ adlı kampanya için binlerce kıyafetin çoğu cebinde Kürtlere hakaret eden notlar bulunmuştu. Şu an o notların sahibi 9 yıldan sonra da aynı tavırda. Bu toplumsal bir sorun. Bireysel bir ırkçılık değil. Bir toplumun en çok merak ettiği konu yıkılan bir şehrin etnik yapısıysa bunun tek bir sebebi vardır. Bu televizyonlarda, politikalarda yer alan söylemlerin etkisidir. Çadırlarda kalan insanların içini ısıtan şey çadır değil dayanışma ve birlik olmaydı.

Bir deprem zamanında internet arama motorunda en çok sorulan şey Elazığ’ın kimlik sorgulaması… Acı çekerek gülüyorum buna! Bu durumda kendini sorgulaması gereken ve sorumluluğu olan tek adres devletin kendisidir. Irkçılık yok diyen devlet yetkilileri ırkçılığı yok etmek için ne tür bir çalışma yaptı? Şimdiye kadar ırkçılara ne tür cezalar verdiler? Bunun önüne geçmek için kendi sistemlerini ne zaman değiştirecekler?

Her yıl yurttaşlardan alınan ‘Deprem Vergisi’ ile çadır kentler değil yeni bir şehir inşa edilir fakat içimizdeki insanlığı öldürmüşüz. Dışımız insan gibi görünüyor, dillerde insanlık naraları atılıyor oysaki insanlığın zerresi kalmamıştır.

Elazığ Kürt mü? Evet, Elazığ Kürt ve siz insan bile değilsiniz!

 

YUSUF ERDEM

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ