Mardin Roj

Elazığ Cezaevi’nde tutuklular hak ihlallerine karşı açlık grevi başlattı

Elazığ Cezaevi’nde tutuklular hak ihlallerine karşı açlık grevi başlattı
  • 7 Ağustos 2020 12:33 | Son Güncellenme: 7 Ağustos 2020 12:34

Elazığ T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Bağ ve aynı koğuştaki 2 tutuklunun hak ihlallerine karşı açlık grevine başladığı belirtildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016’da uygulanan sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da kentten tahliye edilen 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve sonrasında tefrik edilen davada 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Bağ ve aynı koğuştaki 2 arkadaşı yaşanan hak ihlallerine karşı açlık grevine başladı. Elazığ T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Bağ, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde hak ihlallerine karşı dün açlık grevi başlattıklarını aktardı.

KOĞUŞLARA BASKIN DÜZENLENİYOR

Tutuklu Hüseyin Bağ’ın ablası Kader Bağ, kendilerini arayan kardeşinin cezaevinde artan hak ihlallerine dikkat çekmek ve bunları protesto etmek için aynı koğuşta bulunan 2 arkadaşıyla birlikte açlık grevine girdiğini aktardığını söyledi. Bağ kardeşinin telefon görüşmesinde söylediklerine ilişkin şunları aktardı;”Kardeşim her sabah koğuşun gardiyanlar tarafından basıldığını, buna karşılık verince de onlara işkence ettiklerini söyledi. Sağlık haklarından tutun, kitap alımına kadar kısıtlama var. Kardeşim bize cezaevinde virüsün olduğunu ancak cezaevi tarafından bunu onlara söylenilmediğini belirtti. Cezaevinde işkencenin her türlüsü uygulanıyor. Bizler ailesi olarak daha önce de suç duyurusunda bulunmuştuk. Tekrar suç duyurusunda bulunacağız. Kardeşim talepler karşılanana kadar açlık grevinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Talepleri bir an önce yerine getirilsin.” (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ