Mardin Roj

Ekonomide dikiş tutmuyor: Yerlikaya, Vakıfbank’tan alındı

Ekonomide dikiş tutmuyor: Yerlikaya, Vakıfbank’tan alındı
  • 26 Mart 2021

Vakıfbank’a Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanması sonrası büyük tartışma yaratan Hamza Yerlikaya banka yönetimindeki görevinden alındı.

 

AKP’de siyaset yapmış isimlerin ya da partiye yakın isimlerin kamu bankalarının üst yönetimine atanmasının son halkası olan Hamza Yerlikaya Haziran 2020’de Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atanmış muhalefet bu duruma sert tepki göstermişti. Daha sonra Yerlikaya’nın lise diplomasının şaibeli olduğu da ortaya çıkınca tartışmalar yeniden alevlenmiş ama her hangi bir işlem yapılmamıştı.

 

Bugün itibariyle Yerlikaya’nın bankadaki görevi son buldu. Vakıfbank’ta Hamza Yerlikaya yerine Mustafa Saydam Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Abdulkadir Aksu ise bağımsız üye seçildi

 

Ekotürk TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay, kamu bankalarında büyük revizyon olduğunun altını çizerek, yönetim kurulu üyeliği tartışmalara neden olan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya’nın görevinin sonlandırıldığını belirtti.

 

AKP eski Milletvekillerinden Abdülkadir Aksu da geçen yıl Vakıfbank’ın yönetim kurulu başkanlığına, Sadık Yakut yönetim kurulu üyeliğine getirilmişti.

 

Banka yönetim kurulları, krediler, personel politikası, denetim ve yasal-teknik altyapıya kadar birçok başlıkta en üst karar alma organı olarak görev yapıyor. Vakıfbank Yönetim Kurulu’nun 9 üyesinin 3’ü bankacılık tecrübesine sahip değildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ