Mardin Roj

Eğitim Sen’den okulların açılması ile ilgili açıklama

Eğitim Sen’den okulların açılması ile ilgili açıklama
  • 17 Eylül 2020 19:36 | Son Güncellenme: 17 Eylül 2020 19:37

Okulların önlem alınmadığı bir süreçte açılacak olmasına dair açıklama yapan Eğitim Sen Mardin Şubesi, “MEB’in pandemi sürecinde anadilde eğitimle ilgili hangi düzenlemeyi yaptığı merak konusudur” diye sordu.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mardin Şubesi, Koronavirüs sürecinde okulların durumuna ilişkin açıklama yaptı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde yapılan açıklamada pankart açan Eğitim Sen üyeleri adına açıklamayı Şube Eşbaşkanı Hanım Özgün yaptı.

Kovid-19 bulaş riskinin devam ettiğini ve okullarda hangi tedbirlerin alındığının belli olmadığını belirten Özgün, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 21 Eylül tarihinde okulların açılması kararının alınmasının hata olduğunu belirtti. Pandeminin sorumluluğunun halka bırakıldığını dile getiren Özgün, “Salgın sürecinin başından beri eğitim alanındaki bütün kararları sermayeden, özel okullardan yana alan MEB okulların açılması noktasında bulaş riskini önleyecek net politikalara sahip değildir” dedi.

VELİLER OKULLARIN AÇILMASINDA TARAF DEĞİL

Eğitim Sen Mardin Şubesi olarak velilerle gerçekleştirdikleri anket sonuçlarına göre velilerin yüzde 58,1’inin çocuklarını okula göndermeyeceklerini ifade ettiğini belirten Özgün, “Yüzde 24,9’u çocuklarını okula gönderip göndermeme konusunda kararsız kalmaktadır. Ayrıca Velilerin yüzde 85,4’ü yani ankete katılanların çoğunluğu MEB’in okullarda aldığı önlemleri yetersiz bulmaktadır. MEB acilen toplumsal yapıdaki değişimlere paralel bir şekilde eğitim emekçilerinin, velilerin ve öğrencilerimizin gereksinimlerini karşılama sorumluluğunu yerine getirmelidir” dedi.

EŞİTSİZLİK ŞİDDETLENDİ

EBA sisteminin yetersizliklere çözüm bulmak için getirildiğini belirten Özgün, gelinen noktada EBA destek odalarının yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. MEB’in anadili Türkçe olmayan çocukların gereksinimlerine yönelik herhangi bir çalışma yapmamasının dezavantajlı durumda olan çocukların pandemi sürecindeki kırılganlıklarını artırdığını dile getiren Özgün, şunları söyledi: “Anadili Türkçe olan ile Türkçe olmayan çocuklar arasındaki eşitsizliği şiddetlendirmiştir. MEB’in pandemi sürecinde anadilde eğitimle ilgili hangi düzenlemeyi yaptığı merak konusudur! Mülteci sayısı en fazla olan Türkiye uzaktan eğitim sürecinde göçmen öğrencilere yönelik herhangi bir düzenleme yapmamıştır. Sakarya’da Kürt işçilere yönelik ırkçı saldırı sonrasında Mardin’e geri dönmek zorunda kalan 17 işçiden 8 tanesinin çocuk olması Mardin özelinde çocuk işçiliğinin arttığını kanıtlar niteliktedir. Okulda olması ya da uzaktan eğitim sürecine dahil olması gereken çocuklar sermaye için ucuz iş gücü olmaktan çıkarılmalıdır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ