Mardin Roj

Eğitim Sen, Mardin İl MEM ile eğitimdeki sorunları görüştü

Eğitim Sen, Mardin İl MEM ile eğitimdeki sorunları görüştü
  • 03 Temmuz 2021

Eğitim Sen Mardin Şubesi İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Polat ile 2020-21 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

 

Eğitim Sen Mardin Şubesi İl Milli Eğitim Müdürü (MEM) Mehmet Polat ile 2020-21 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Eğitim Sen’den yapılan açıklamada Polat’a şu 14 talebin aktarıldığı belirtildi:

 

“1. 8 ve 12. sınıflara geçen öğrenciler için haftanın iki günü Hızlandırılmış Telafi Eğitimi yapılması elzemdir. Telafi eğitiminin de hafta içi öğleden sonra yapılması müfredat ve zaman kaybını engeller.

 

2. Köylerdeki öğrencilere yönelik telafi eğitimi için Gezici Öğretmen Projesini hayata geçirilmesi önemlidir.

 

3. Özellikle köylerdeki öğrenciler için kaynak kitap temini gerekmektedir. Milli Eğitim’in kendi sitesinde paylaşmış olduğu soruların ve konu anlatımlarının çoğaltılarak bütün öğrencilere dağıtılması gerekmektedir.

 

4. Başta köyler ve kırsal yerleşim alanları olmak üzere bütün okullarda çeşitli kültürel faaliyetler yapılması ve gerekirse sanat dernekleri ile irtibata geçilerek bu yönde çalışmalar yapılması önem arz etmektedir.

 

5. Pandemi sürecindeki ekonomik sıkıntılardan dolayı artan yoksulluk eğitim öğretime ulaşmada derin bir sınıf farkı yaratmıştır. Mardin özelinde bu farkı ortadan kaldırmak için kırtasiye sahipleri ve kurs merkezi sahipleri ile irtibata geçirilerek yüksek fiyat politikasından vazgeçmelerini sağlamak ayrıca değişik kampanyalarla halkın ekonomik yükünü hafifletmek gerekmektedir.

 

6. Şehrimizde açılmış olan Masal Evinde özellikle göçmenler(Suriye)dil ve kültür farklılığından dolayı bu masalların özünü anlayamamaktadır. Dolayısıyla bu dili ve kültürü iyi bilen Suriyeli masal anlatıcıları getirilmelidir.

 

7. Pandeminin seyri tam olarak kestirilemediğinden dolayı 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı’nın iyi bir şekilde planlanması ve tedbirlerin alınması gerekmektedir. Olası bir üçüncü dalgaya hazırlıklı olunmalıdır. Şimdiden başlayarak Mardin genelinde EBA Destek Noktaları’nın altyapısı oluşturulmalıdır. İnternetsiz ve bilgisayarsız köy kalmamalıdır.

 

8. Okuma yazma bilmeyen öğrencilerle ilgili sayı tespitleri Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yapılmıştı. Buna rağmen herhangi bir planlamanın yapılmadığı görülmüştür. Durumun ciddiyetinden dolayı biran önce bununla ilgili çalışmaların somutlaşması gerekmektedir. Özellikle liselerde edebiyat öğretmenleri vasıtasıyla sorun giderilmeye çalışılsa da alan eğitimi ve pedagojik farklılıktan kaynaklı okuma ve yazma becerilerini geliştirme görevinin sınıf öğretmenlerine verilmesi daha sonuç alıcı olur. Ekonomik kaygılar dolayı destek odaları açılmamaktadır.

 

9. Meslek liselerinde aktif olan bölümlerin bölgenin ihtiyaçlarına göre yeniden gözden geçirilerek düzenlenmelidir.

 

10. Kız çocuklarının okullaşma oranlarının tespit edilmesi, tespit sonrası yasal prosedürlerin tavizsiz bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda ailelere yönelik ikna temelli görüşmeler yapılmalıdır.

 

11. Online eğitim süreci devam ederse çocuklara yönelik şiddet ve istismarı önleyecek ve rehber öğretmenlerden oluşan bir ağ kurulması gerekmektedir. Bu çalışmalarda Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün Şiddeti Önleme Birimi ile işbirliği içerisinde olunması önem arz etmektedir.

 

12. Mardin Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurmuş olduğu youtube kanalındaki ders anlatımlarının yetersiz olduğu görülmektedir. Ayrıca kanalın teknolojik altyapısının daha profesyonel bir hale getirilmesi öğrenciler için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

13. Derik ilçemizde LGS puanı ile tercih edilecek nitelikli bir lise olmadığı için öğrenciler ve aileler büyük mağduriyet yaşamaktadır. Bu nedenle Derik’te bir Fen Lisesi veya Anadolu Lisesi açılması önemlidir.

 

14. Nusaybin ilçemizde elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz meslektaşlarımız Suzan BASIN ve Büşra YILDIZ’ın anısını yaşatmak için görev yaptıkları Oğuzhan İlkokulu’na isimlerinin verilmesini istiyoruz.”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ