Eğitim Emekçileri İş Bıraktı

Eğitim Emekçileri İş Bıraktı
  • 2 Kasım 2022 15:06

Mardin’de Eğitim Sen üyesi öğretmenler Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Sınavı’nın iptal edilmesi talebiyle iş bırakma eylemi yaparak, yürüyüş gerçekleştirdi.

Öğretmen Meslek Kanunu ve sınavının iptal edilmesi talebiyle iş bırakan Eğitim Sen Mardin Şubesi üyesi eğitim emekçileri, yürüyüş düzenleyerek açıklama yaptı. Eğitim Sen Mardin Şube binası önünde toplanan eğitim emekçileri, DEDAŞ Parkı’na kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında “Bijî berxwedana kedkaran/Yaşasın Emekçilerin Direnişi” sloganı eşliğinde alkış tutan emekçiler, dövizler taşıdı. Yürüyüşün ardından parkta halaylar çekerek, iş bırakma eylemini selamlayan eğitim emekçilerine HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, HDP İl Örgütü ve Barış Anneleri de destek verdi.

Çekilen halayların ardından Eğitim Sen Mardin Şube Yöneticisi Sümeyra Oğur açıklama yaparak, iş bırakma gerekçelerini ve eğitim emekçilerinin taleplerini sıraladı. Kariyer basamakları sınavının iptal edilmesi ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi çağrısında bulunan Oğur, “Yoksulluk sınırı üzerinde bir ücret artışı, güvenceli iş, kamusal, anadilinde ve demokratik eğitim mücadelesini sürdürmeye kararlılıkla devam edecektir” dedi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

“Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesine yönelik yoğun tepkilere rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı ısrarla somut bir adım atmamaktadır.

Türkiye’de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaşlarla çalışmak zorunda kalan başka bir meslek grubu yoktur. Öğretmenler arasında halen var olan aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımına yenilerini eklenirken, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleği de eklenmek istenmektedir.

Öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunları Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündeminde değildir. Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz yok sayılmaktadır.

Öğretmenlerin mesleki birikimini ve niteliğini yok sayan kariyer basamakları uygulamasının öğretmenlik mesleğinin saygınlığını daha da düşürmesine karşı hiçbir eğitim emekçisinin, eğitim alanında örgütlü hiçbir sendikanın sessiz ve tepkisiz kalması beklenemez. Bu amaçla 14 Ekim tarihinde eğitim alanında örgütlü ve mücadeleden yana olan sendikalar bir araya gelmiş ve ortak talepler belirlenmiştir. Taleplerimiz şu şekildedir;

ü 19 Kasım tarihinde gerçekleşecek kariyer sınavının derhal iptal edilmesi,

ü Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi,

ü Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlanmasına ilişkin düzenleme yapılması,

ü Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi,

ü Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmesi,

ü Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi,

ü Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınması ve kamusal eğitim sağlanması.

Bu talepler ve uyarılara rağmen bir düzenleme yapılmaması halinde 2 Kasım 2022 tarihinde bir günlük iş bırakma eylemi yapılması karara bağlanmıştır. Taleplerimiz sadece ortak metne imza atan eğitim sendikalarının değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin talepleridir.

Bugüne dek görmekteyiz ki Milli Eğitim Bakanlığı eğitim alanında örgütlü sendikaların sesini duymamakta ısrar etmekte, bugüne kadar her konuda olduğu gibi, Öğretmenlik Meslek Kanunu konusunda da bildiğini okumayı sürdürmektedir.

Öğretmenlerin temel haklarını, ekonomik taleplerini ve iş güvencesi başta olmak üzere sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye alan yeni bir meslek kanunu hazırlanmalıdır. Ay sonunu getiremeyen, kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan bir eğitim emekçisinin mesleğini sağlıklı şekilde yapabilmesi ve nitelikli bir eğitim verebilmesi mümkün değildir. Eğitim emekçilerinin ihtiyacı kariyer değil, insanca yaşayacak ücret, sağlıklı çalışma koşulları ve güvenli gelecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrımız; kariyer basamakları sınavını yapmaması ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu bütün sonuçlarıyla birlikte derhal iptal etmesidir. Eğitim sendikalarının ortak sesi duyulmalı, yapılan yanlıştan çok geç olmadan geri dönülmelidir.

Eğitim Sen, kariyer basamakları sınavının iptali, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi, yoksulluk sınırı üzerinde bir ücret artışı, güvenceli iş, kamusal, anadilinde ve demokratik eğitim mücadelesini sürdürmeye kararlılıkla devam edecektir.”

Açıklama sloganlar ve alkışlar eşliğinde sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ