Mardin Roj

Edhem Barzani’den TSK operasyonlarına karşı mektup

Edhem Barzani’den TSK operasyonlarına karşı mektup
  • 30 Mayıs 2021
TSK’nin askeri operasyonlarına tepki gösteren Kürt siyasetçi Edhem Barzani, “Uluslararası tüm metotları deneyerek bu duruma tavır takınmamızın zamanı gelmiştir” çağrısı yaptı. 
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Yönetim Kurulu eski üyesi Edhem Barzani, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Avaşîn, Zap ve Metina bölgelerine yönelik başlattığı operasyona dair Kurdistan Bölge Başkanlığı, Irak, Birleşmiş Milletler, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine mektup gönderdi. Edhem, mektubunda, “Bilindiği üzere başta Behdinan alanı olmak üzere Kürdistan bölge coğrafyası yoğun baskın durumuyla karşı karşıya. Bazı bölgelerde 40 kilometre derinliğe giden Türk devleti ordusu, Kürdistan toprağını zor koşullar ile kanun dışı askeri işgal ile yüz yüze bırakıyor” vurgusu öne çıktı.
‘TAVIR TAKINMA ZAMANI’
Mektupta, askeri operasyonda birçok kişinin yaşamını yitirdiği ve köylerin boşaltıldığına dikkat çekilerek, “Savunma bahanesiyle Kürtlerin ulusal sermayesi ile insanlığın ortak mirası olan güzel Kürdistan sistematik ve planlı bir şekilde yakılıyor, talan ediliyor. İktidar ile sorumlu tüm kesimleri, gerek müzakere, gerek ikili ilişkiler aracığıyla gerekse Irak, Birleşmiş Milletler ve insan haklarına ve barışa saygı duyan ülkelerle ile baskı kurmaya, sınır ihlali ile işgalin engellenmesine dönük çaba sarf etmeye çağırıyorum. Türk devleti eski tecrübelerinden yola çıkarak, askeri olarak yerleştiği bir coğrafyadan çıkmıyor. Bunun en açık göstergesi de Kıbrıs ve İskenderiye’dir. Dolayısıyla tehlike çanlarının çalınması zamanıdır, hepimizin birlikte bu duruma ciddi bir şekilde yaklaşmamız gerekiyor. Uluslararası tüm metotları deneyerek bu duruma tavır takınmamızın zamanı gelmiştir” ifadelerine yer verildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ