Mardin Roj

Edhem Barzanî: İşgale karşı asla geri adım atmayacağım

Edhem Barzanî: İşgale karşı asla geri adım atmayacağım
  • 18 Haziran 2021
Federe Kürdistanlı siyasetçi Edhem Barzanî, “İşgale karşı tavrımdan asla geri adım atmayacağım” dedi.
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonlara daha önce “Uluslararası tüm metotları deneyerek bu duruma tavır takınmamızın zamanı gelmiştir” çağrısı yapan Kürt siyasetçi Edhem Barzanî’den bir açıklama daha geldi. Federe Kürdistanlı siyasetçi Edhem Barzanî, söylemlerinin arkasında olduğunu belirtti.
İŞGALE KARŞI TAVIR
 “İşgale karşı duruşumdan geri adım atmayacağım” diyen Edhem Barzanî, sağlık sorunlarından dolayı Federe Kürdistan’da olmadığını ifade etti. Genel sağlık durumunun iyi olduğunu ve yakın bir zamanda topraklarına geri döneceğini söyleyen Edhem Barzanî, “Savunduğum, söylediğim şeylerde bir değişiklik olmadı ve söylediklerimin arkasındayım. Söylediklerim işgale karşı milli savunma tavrıdır. Kararım bu olacak ve böyle olmaya da devam edecek. Bu tavrımdan asla geri adım atmayacağım” dedi.
MEKTUP GÖNDERMİŞTİ
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Yönetim Kurulu eski üyesi Edhem Barzani, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Avaşîn, Zap ve Metina bölgelerine yönelik başlattığı operasyona dair daha önce Federe Kürdistan Bölge Başkanlığı, Irak, Birleşmiş Milletler, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine mektup göndermişti. Edhem Barzanî mektubunda, “Bilindiği üzere başta Behdinan alanı olmak üzere Kürdistan bölge coğrafyası yoğun baskın durumuyla karşı karşıya. Bazı bölgelerde 40 kilometre derinliğe giden Türk devleti ordusu, Kürdistan toprağını zor koşullar ile kanun dışı askeri işgal ile yüz yüze bırakıyor” demişti.
Barzanî mektubunda, askeri operasyonda birçok kişinin yaşamını yitirdiği ve köylerin boşaltıldığına dikkati çekerek, şu ifadeleri kullanmıştı: “Savunma bahanesiyle Kürtlerin ulusal sermayesi ile insanlığın ortak mirası olan güzel Kürdistan sistematik ve planlı bir şekilde yakılıyor, talan ediliyor. İktidar ile sorumlu tüm kesimleri, gerek müzakere, gerek ikili ilişkiler aracığıyla gerekse Irak, Birleşmiş Milletler ve insan haklarına ve barışa saygı duyan ülkelerle ile baskı kurmaya, sınır ihlali ile işgalin engellenmesine dönük çaba sarf etmeye çağırıyorum. Türk devleti eski tecrübelerinden yola çıkarak, askeri olarak yerleştiği bir coğrafyadan çıkmıyor. Bunun en açık göstergesi de Kıbrıs ve İskenderiye’dir. Dolayısıyla tehlike çanlarının çalınması zamanıdır, hepimizin birlikte bu duruma ciddi bir şekilde yaklaşmamız gerekiyor. Uluslararası tüm metotları deneyerek bu duruma tavır takınmamızın zamanı gelmiştir.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ