Ebru Günay’dan Meral Akşener’e: Haddini Bil

Ebru Günay’dan Meral Akşener’e: Haddini Bil
  • 9 Kasım 2022 23:03

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yönetim Kurulu’ndan,  başörtüsü serbestisi konusunda CHP’nin “yasa”, AKP’nin de anayasa değişikliğine “taraf olmama” kararı çıktı. 

 

Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında alınan kararları açıklayan Parti Sözcüsü Ebru Günay, partisinin tutumunu, “Temel hak ve özgürlükler iktidarın ve muhalefetin toplumdaki fay hatlarını derinleştirecek, ayrımcılığı derinleştirecek tartışmalarına bizler taraf olmayacağız. Türkiye’nin ihtiyacı olan demokratik ve sivil bir anayasadır” sözleriyle dile getirdi.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki AKP heyetinin geçen hafta, başörtüsü ve ailenin yeniden tanımlanmasına ilişkin anayasa  değişikliği önerisi konusunda ziyaret ettiği HDP,  bu konuda izlenecek tutumu, bugün toplanan MYK toplantısında ele aldı.

 

Başörtüsü konusunda CHP’nin de, iktidar partisinin de tutumu da eleştiri konusu olurken, sadece başörtüsü ile ilgili değil, temel hak ve özgürlükleri geliştirecek bir değişiklik yapılması gerektiği görüşü benimsendi.

 

HDP’nin bu gerekçelerle, sadece başörtüsü veya ailenin korunmasıyla ilgili bir anayasa veya yasa değişikliğine destek vermesi beklenmiyor.

 

‘Başörtüsü anayasa değişikliği konusuna dönüştürülmemeli’

 

MYK toplantısı sonrasında alınan kararları açıklayan Parti Sözcüsü Ebru Günay,  parti olarak başından beri temel hak ve özgürlüklerin daha geniş kapsamlı tanımlanmasını ve anayasal güvenceye alınmasını talep ettiklerini anımsattı.

 

Ellerinde sivil, demokratik, çoğulcu anayasa hazırlayacak birikim olduğunu kaydeden Günay, sadece başörtüsü ile ilgili bir anayasa değişikliğinin doğru olmayacağını ifade etti:

 

“Eğer bir anayasa değişikliği yapılacaksa, sadece başörtüsüyle ilgili değil toplumun temel hak ve özgürlüklerini geliştirecek bir değişikliğin yapılması gerekir. Başörtüsü meselesinin bir anayasa değişikliği konusuna dönüştürülmesini doğru bulmuyoruz. Esasen CHP tarafından bu şekilde gündeme getirilmesini de doğru bulmuyoruz. İktidar da bunu bir tür fırsatçılığa çevirerek ortalığı bulandırıyor.

 

Anayasanın en önemli özelliğinin eşitlikçi ve özgürlükçü olmasıdır. Evet özgürlük ama herkes için özgürlük, her inanç, kültür, dil, kimlik için sınırsız özgürlüğe varız. Bunun için diyoruz ki getirin anayasayla Kürtlerin, Alevilerin, mütedeyyin kesimlerin, ezilenlerin, işçilerin, kadınların, gençlerin haklarını güvenceye alalım. Böyle bir değişiklik varsa biz varız. Bu konuda her türlü çözüm önerilerimizi paylaşmaya ve ülkenin sorunlarına gerçek anlamda çare olmak için birlikte çözüm üretmeye varız.”

 

Günay, anayasanın bir toplum sözleşmesi olduğunu da anımsatarak, sadece parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerle değil, parlamento dışındaki partilerin de görüşleri alınarak hazırlanması gerektiğini ifade etti. Günay, “Bunun dışında kalan, yeniden ayrımcılığa neden olacak, toplumsal fay hatlarını derinleştirecek tartışmalara partimiz taraf olmaz. Partimiz seçim ve oy hesaplarıyla yapılan manevralara asla prim vermez” dedi.

 

Akşener’e eleştiri

 

KAYNAK,GETTY IMAGES

 

AKP’nin anayasa değişikliği nedeniyle partilerini ziyaret etmesiyle ilgili İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, açıklamalarına da tepki gösteren Günay, “Akşener’e soruyoruz? Türkiye’nin 3’üncü büyük partisi olarak bizi ziyarete gelen AKP heyeti 5 dakika sonra Meclis’in 5’inci partisini yani sizi ziyaret etti. HDP’ye dil uzatacağına sizler ne konuştunuz onu söyleyin. Sen HDP’yi bırak, Sedat Bucak’la ne konuştun onu açıkla, 17 bin faili meçhul cinayetin hesabını ver ve haddini bil” görüşünü savundu.

 

‘Tarafı olmayacağız’

 

Türkiye’nin demokratik ve sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirten Günay, “Temel hak ve özgürlükler iktidarın ve muhalefetin toplumdaki fay hatlarını derinleştirecek, ayrımcılığı derinleştirecek tartışmalarına bizler taraf olmayacağız” sözleriyle tarafsız kalacakları mesajı verdi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ