Mardin Roj

Ebru Günay’dan kadın cinayetleri için araştırma önergesi

Ebru Günay’dan kadın cinayetleri için araştırma önergesi
  • 28 Ocak 2021

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, kadın cinayetlerinin araştırılması için Meclise Araştırma Önergesi verdi.

Ebru Günay’ın verdiği araştırma önergesi şu şekilde;

“Her gün en az 3 kadının katledildiği ve onlarca kadının şiddetin birçok türüne maruz bırakıldığı, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterince soruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı Türkiye’de kadınlara yönelik şiddet artık cins kırımı boyutuna ulaşmıştır. Kadınlara yönelik bu şiddeti ve kadın cinayetlerini önlemek için alınması gereken tedbirlerin, izlenmesi gereken politikaların belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.

Kadınlara yönelik fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik vb. her türlü şiddet günden güne artmaktadır. Yetkililer tarafından şiddetin faillerine yönelik yaptırımlar uygulanmamakta, şiddetin ortadan kaldırılması için etkin politikalar yürütülmemektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik bütünlüklü politikaların geliştirilmemesi, kadınların sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal alanlardan her geçen gün dışlanması, kadın hakları için mücadele eden kadınların ve kurumların hedef haline getirilmesi mevcut sorunun daha da katmerlenmesine sebep olmuştur.
Türkiye’de şiddetle karşı karşıya kalan kadınları koruyacak etkili bir kurumsal çerçevenin olmaması, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmaması, kadın istihdamı için gerekli düzenlemelerin yapılmaması ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştiren politikalar, kadınlara yönelik şiddeti doğuran ve besleyen durumlar ortaya çıkarmaktadır. Toplumsal, siyasal ve iktisadi alanda oldukça yaygın olan cinsiyetçilik ve ayrımcılığın yol açtığı kadına yönelik çok yönlü şiddet yalnızca özel alanda değil, kamusal alanda ve devlet kurumlarında da görülmektedir. Kadın kurumlarının verilerine göre 2020 yılında erkekler en az 792 kadına şiddet uygulamış, bu şiddete maruz kalan en az 300 kadın hayatını kaybetmiştir. Yine 2020’de 171 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetmiştir. Bunun yanında 2021 yılının ocak ayının ilk 25 gününde de her gün en az bir kadın erkekler tarafından öldürülmüştür.
Pandemi sürecinde çıkarılan İnfaz Yasasıyla kadınları katleden, kadınlara şiddet uygulayan saldırganlar hiçbir tedbir alınmadan salıverilmiş ve kadınlara şiddet uyguladıkları evlere geri gönderilmişlerdir. Bu durum da şiddetin artmasındaki temel etmenlerden biri olmuştur. Bu süreçle beraber sosyal olarak tamamen kısıtlanan ve eve mahkum edilen kadınlar şiddetle baş başa bırakılmıştır. Bunun son örneği 26 Ocak 2021 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesinde gerçekleşmiştir. İnfaz yasasındaki değişiklikle tahliye edilen bir erkek, taşınması ve bulundurulması yasak olan uzun namlulu silahla 3 kadına saldırmış ve 1 kadını öldürmüştür.
Ayrıca Türkiye’de kadın cinayetlerinde işleyen cezasızlık politikaları ile kadına yönelik şiddet, çoğu cinayete intihar süsü verilerek üstü örtülmüştür. Kadın intiharlarının baskının ve şiddetin habercisi olabildiği tecrübelerle sabitken ve çoğu cinayetin üzeri “intihar” denilerek kapatıldığı gerçeği ortadayken kayıtlara intihar olarak geçen ölümlerin de derinlikli bir biçimde araştırılması gerekmektedir.
Öte yandan eş başkanlık sistemi ile kadınların politika yapım süreçlerinin bütün aşamalarına katıldığı HDP’li belediyelere kayyım atanması kadınlara yönelik çalışmaların engellenmesine neden olmuştur. Aile içinde veya başka şekilde şiddete maruz kalan, baskı altında olan kadınların başvurabilecekleri kurumların bulunmaması, atanan kayyımların Belediyelerimiz bünyesinde faaliyet yürüten kadın kurumlarını kriminalize ederek kapatması, kadınların sorunlarıyla özel olarak ilgilenen, kadın mücadelesi yürüten kadınların hedef alınarak tutuklanması kadınları yaşanan sorunlar karşısında muhatapsız ve çaresiz kılmaktadır.
Kadına yönelik şiddetle mücadele; erkek şiddetinin önlenmesi ve şiddet gören kadınların korunarak güçlendirilmesini kapsayan bütüncül bir politika gerektirmektedir. Ancak katliam boyutuna varan kadın cinayetlerine rağmen hala gerekli tedbirler alınmamaktadır. Kadına yönelik şiddetle mücadele, erkek şiddetinin önlenmesi, şiddet gören kadınların korunarak güçlendirilmesini kapsayan bütüncül politikaların geliştirilmesi, kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için bir meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ