Mardin Roj

Ebru Günay’dan gündeme dair önemli açıklamalar

Ebru Günay’dan gündeme dair önemli açıklamalar
  • 23 Haziran 2022 16:21
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması girişimine tepki gösteren HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Aydeniz; halkın oylarıyla seçilmiş Diyarbakır halkının iradesidir. Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması halkın iradesine darbedir” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti Genel Merkezi’nde haftalık basın toplantısını düzenlendi. Günay, ekonomik kriz, ek bütçe, kongre hazırlıklarına dair değerlendirmelerde bulundu.
Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınlarına dikkat çeken Günay, “Geçen yıl yine yaz aylarında yine bu yangınlara tanıklık ettik. Aynı zamanda ekolojik yıkımlardaki iktidarın basiretsizliğine çözüm bulmayışına tanıklık ettik. Maalesef aynı şeyleri tekrar yaşıyoruz. Geçen yıldan yaşananlardan ders çıkarmayıp yandaşlarını korumaya çalışan iktidar, bu yıl gene orman yangınlarına müdahale etmekte yetersiz kaldı. Yeterli yangın söndürme uçaklarına sahip olmadığı ve aciz kaldığını gösterdi. Şunu biliyoruz bu bir savaş iktidar, savaşa ayırdığı bütçe ile ülkedeki birçok soruna çözüm olabilecekken onun yerine savaşmayı ve kendi iktidarının bekasını düşünüyor. Orman yangınları ve bu konudaki çözümsüzlük de bunun göstergesidir. İktidarın bu konudaki yaklaşımını kınıyoruz ve acil önlem alınması çağrısı yapıyoruz” diye konuştu.
DEMOKRATİK YOL VE YÖNTEMLER
Türkiye’de çözüm bekleyen çok çeşitli sorunlar olduğunu ve bunun başında da Kürt sorununun geldiğini dile getiren Günay, “Kürt sorunu yüzyılı aşan bir sorundur. Kürt sorunu siyaset kurumunun önünde çözülmeyi beklemektedir. Bu sorunu Kürt halkının seçilmiş iradelerini gasp edip kayyımla veya mecliste geçirilen dokunulmazlık dosyalarıyla çözemediniz çözemeyeceksiniz. Baskı ve zor aygıtlarıyla çözülemeyeceği çok açık olan bu sorunun çözümü, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de demokratik siyaset ve müzakeredir. Kürt sorununun çözümü demokratik yol ve yöntemlerle mümkündür” dedi.
‘TEKÇİ ANLAYIŞ KÜRT SORUNUNU ÇÖZEMEZ’
Kürt halkının kendisine uygulanan tarihsel kötülüklere karşı, yaklaşık yüz yıldır amansız bir mücadele verdiğinin altını çizen Günay, “Bugün gelinen noktada her şeye rağmen demokratik, çoğulcu ve halkların birlikteliğini esas alan bir toplumsal yaşamda ısrar etmektedir. Bu sorunun tek çözümü demokratik yol ve yöntemlerle mümkündür. Bunun için olması gereken zihniyet değişikliğidir. Halkları ve inançları dışlayan tekçi yönetim anlayışı Kürt sorununu asla çözemeyecektir. Yüz yıldır tecrübe edilenin bu çözümsüzlük olduğu açıktır” diye konuştu.
DEMOKRATİKLEŞMENİN EN BÜYÜK ANAHTARI
“Bugün gelinen nokta itibariyle bu sorununu çözememiş bir Türkiye bütün kurumlarıyla bir enkaz haline dönüşmüş durumdadır” diyen Günay, şunları söyledi: “Açlık ve yoksulluğun ezber edildiği bir toplumsal yaşama mahkum edilen Türkiye’de, AKP-MHP ittifakı ile yolsuzluk, rant, kayırma politikaları savaş çığırtkanlığı tarafından bastırılmaktadır. Barışı, müzakereyi, demokratik yol ve yöntemleri tercih dışı bırakan iktidar anlayışları ile Türkiye geçmişten miras aldığı çözümsüzlük sonucu ortaya çıkan kayıpları geleceğe de bu anlayışla taşımaktadır. İkinci yüzyılda Türkiye, demokratik cumhuriyetin kurulacağı ve barış içinde yaşatılacağı bir ülke olacak ise en büyük anahtar Kürt sorununun demokratik yollarla çözümünün bir an önce gerçekleştirilmesi ile mümkündür.
KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ 
Kürt sorunu, Kürtlerin siyaset sahnesi dışına atılmasıyla çözülemez, nitekim çözülemedi de. Bu amaçla şimdiye kadar milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM’ye yüzlerce dosya geldi. Akıllarda kalanlardan en önemlisi DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıdır. Bugün bile bu ülkenin hafızasından silinmeyen o görüntüler, ülkenin demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.
DEP HATIRLATMASI
Bugüne tıpatıp benzeyen propaganda o zaman da yürütülmüştü. Dokunulmazlıkların kaldırılmasından 10 gün önce dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, ‘Eşkıyayı Bekaa’da aramaya gerek yok. Maalesef bunların bir kısmı Yüce Meclis’in çatısı altındadır’ diyerek, DEP’lileri hedef göstermiş, dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in isteği üzeri 2 Mart 1994’te dokunulmazlıklar konusunda TBMM tarihi bir gün yaşamıştı. Tüm bu saldırılarla Kürt siyasal hareketi ve ittifaklarının yok edilmesi beklenirken, temsil ettiği siyasal muhalefet daha da güçlenerek siyaset alanında varlığını sürdürdü. 1999 yerel seçimlerindeki başarısını 2004 yerel seçimlerinde ikiye katladı. 2007 Genel Seçimlerine ise anti-demokratik yüzde 10 barajına karşı ‘Bin Umut Adayları’ adı ile bağımsız adaylar ile seçime girme kararı alarak TBMM’de grup kuracak vekil sayısına ulaştı.
YARGI VESAYETİN ALTINDADIR
9 Kasım 2005 tarihinde kurulan Demokratik Toplum Partisi’nin neredeyse düzenlediği her etkinlik suç unsuru sayılarak Anayasa Mahkemesi tarafından hakkında kapatılma davası açıldı ve Anayasa Mahkemesi, 2009’da oybirliğiyle DTP’nin kapatılmasına karar verdi. 37 kişiye 5 yıl siyaset yasağı getirilirken, Eş Genel Başkan Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde karar verildi. Böylece Kürt siyasetinin, Kürt sorunu ve demokrasi meselesini parlamento zeminine taşıma arayışları bir kez daha vesayet duvarına çarpmış, yargı vesayetin aracı haline gelmişti.
DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI
Bu darbeler de siyaset yapmamızı engelleyemedi, HDP’nin kurulmasıyla Kürt siyasal hareketi ve sol sosyalist güçler ve diğer toplumsal ittifaklar güçlenerek 7 Haziran’da seçim barajını aşmayı başardılar. HDP’nin bu büyük başarısını AKP kendisi için tehdit olarak gördü ve 1 Kasım sonrası dokunulmazlıkların kaldırılmasını Demokles’in kılıcı gibi vekillerimiz üzerinde sürekli sallandı durdu. 20 Mayıs 2016’da muhalefetin de olumlu oy kullandığı ve Meclis’te kabul edilen teklif, 24 Mayıs günü Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Ve Cumhurbaşkanı tarafından dokunulmazlık teklifinin onaylaması sonrasında hakkında fezleke bulunan HDP milletvekilleri yargı kıskacına alındı.
Milletvekili arkadaşlarımız hakkında hazırlanan fezlekeler siyasi çalışmalar, fikir beyanları ve demokratik protesto hakkının kullanımı şeklinde iken, diğer parti milletvekillerinde durum farklıydı. AKP’liler hakkında en çok ‘görevi kötüye kullanmak’ gerekçesiyle fezleke düzenlenmişti. Ancak HDP’liler hakkında ardı ardına ifadeye çağrılma tebligatları gelirken, dokunulmazlıkları kaldırılan diğer milletvekillerinin yargılamasına dair tek bir gelişme yaşanmıyordu.
4 KASIM DARBESİ
4 Kasım günü Bingöl, Diyarbakır, Hakkâri, Şırnak ve Van illerindeki savcılıklarca milletvekili arkadaşlarımız hakkında gözaltı kararı verildi. 12 milletvekili önceden hazırlanmış uçak, helikopter ve araçlar ile Bingöl, Diyarbakır, Hakkâri ve Şırnak Emniyet Müdürlüklerine götürüldüler. Aynı gün çıkarıldıkları mahkemelerde önceki dönem Eş Genel Başkanlarımız Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile Grup Başkanvekilimiz İdris Baluken ile birçok vekil arkadaşımız tutuklandı. Yeni dönemde de aynı darbe anlayışı devam ederek Leyla Güven, Musa Farisoğulları, Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Semra Güzel arkadaşımızın vekillikleri yargı kumpaslarıyla düşürüldü.
DARBELERE RAĞMEN HDP BÜYÜDÜ
Partimizin kazandığı belediyeler de darbe ve kumpasların hedefindeydi kazandığımız belediyeler kayyımlar eliyle gasp edildi, sayısız parti çalışanımız, yöneticimiz ve üyemiz tutuklandı. Ancak bütün bu darbe ve zulüm rağmen HDP halk arasında büyümeye, direnmeye ve bu uzun yolculuğunu sürdürmeye devam etmiştir.
SALİHA AYDENİZ
Bildiğiniz üzere son olarak da bileşenimiz olan Demokratik Bölgeler Partisi’nin Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, 12 Haziran’da İstanbul’da ‘Tecrit siyasetine karşı özgürlüğü savunmak’ için Gemlik yürüyüşüne katıldığı ve polisin saldırısına tepki gösterdiği için Erdoğan ve küçük ortağı Bahçeli tarafından hedef gösterildi. Ardından Erdoğan’ın talimatı üzerine hakkında fezleke hazırlandı ve bugün Saliha Aydeniz arkadaşımızın dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle hazırlanan fezleke Meclis Karma Komisyon’da görüşülmeye başlandı. Meclis Başkanın, Saliha Aydeniz hakkında ‘Dokunulmazlığın kaldırılması ve gereken cezanın verilmesi gerekir’ şeklindeki açıklaması ile de bu süreç hızlandı.
AKP’Lİ VEKİL BARUTÇU
Biz de buradan Sayın Şentop’a soruyoruz acaba aynı şeyi trafik cezasına sinirlenip polislere hakaret eden AKP’li vekil İhsan Barutçu hakkında da düşünüyor musunuz? Ya da kendisine kimlik sorup üzerini aramak isteyen polisi döven AKP Milletvekili Selahattin Dağ hakkında da düşünüyor musunuz? Ya da gümrükte uzun bekletildiği iddiasıyla polise tokat atan AKP’li vekil Faruk Koca hakkında da düşünüyor musunuz? Ya da polise ‘şerefsiz’ diyen AKP’li Zeynep Gül Yılmaz hakkında da düşünüyor musunuz? Bu örneklerden onlarcası var.
VEKİLİMİZİN KOLUNU KIRANLARA SES ÇIKARMADINIZ
Milletvekillimiz Hüseyin Kaçmaz’ın kolunu kıracak şekilde darp eden polisler hakkında kimseden tek bir kelime duymadık. Ama halkımızın ve milletvekillerimizin gösteri ve yürüyüş hakkını kanuna, anayasaya aykırı talimatlarla engellenirken ses çıkarmayan, vekillerimiz darp edildiğinde ses çıkarmayan, halkın iradesini temsil eden Saliha Aydeniz arkadaşımız kendisine karşı uygulanan zorbalığa karşı tepki gösterince vekillerin hakkını hukukunu koruması gereken meclis başkanı dokunulmazlığı kaldırılması için açıklama yaptı. Oysa ki, seçilmiş her vekilimize yapılan saldırı meclisin iradesine darbedir.
AYNI ŞEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
İktidarın küçük ortağı Bahçeli de bu konuyla ilgili ‘Türkiye Cumhuriyeti’nde askere, polise hakaretler yağdıran hiç kimse bu milletin mensubu olamaz. Mensubu olmayanların TBMM’de görev yapması zuldür’ dedi. Peki Bahçeli de aynı şeyi 2013 yılında görevi başındaki bir polise ‘kim olursan’ ol diyerek yumruk atan MHP’li Olcay Kılavuz hakkında da aynı şeyi düşünüyor mu?
AKŞENER’E KONGRESİNİ HATIRLATTI
Meral Akşener de ‘Huzurumuz için çalışan evlatlarımıza el kaldıranlar için acilen gerekli adımların atılmasını bekliyoruz’ dedi. Peki Akşener de partilerinin kuruluş aşamasında kongreleri hukuksuzca engellendiğinde, AKP-MHP’nin polis bariyerleriyle etrafları sarılıyken de aynı görüşte miydi?
HDP OLUNCA ORTAKLAŞIYORLAR
Söz konusu HDP olunca iktidar ve muhalefetin birlikte nasıl ortaklaştığını bir kez daha görüyoruz.  İlkeden söz edenler, söz konusu MHP’li Olcay Kılavuz olunca ilkelerini unutuyorlar.  Türk polisinin onurundan söz edenler AKP’li vekilin oğlunun sıraya dizdiği polisler söz konusu olunca onuru falan unutuyorlar.
POLİSE YAPTIRDIKLARI YASA DIŞI İŞLER  
Biz hiçbir zaman şiddeti savunmadık, şiddetten yana olmadık. Ancak bu hassasiyetleriniz sadece arkadaşımız Saliha Aydeniz kendisini yerlerde tartaklayan, kaskını açarak küfreden bir polise karşı kendini savunmak için bir hamle yaptığında ortaya çıkmasın. Bütün bu hamasetin altında polise yasadışı işlerini yaptıran bir iktidarın varlığı yatıyor. Cezasızlık politikaları da bu kirli işlerin devamı için bir aparat, yargı da bu sistemin koruyucu bir parçasıdır. Son 10 yılda sadece çocuk cinayetlerindeki 228 çocuktan, polis ve askerler tarafından katledildiği belgeli 64 Kürt çocuğunun faillerinden ceza alan kimsenin olmaması da bunun en somut örneğidir.
MÜCADELE ETMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ
Bugün demokratik talepleri olan ve bunun mücadelesini yürüten yurttaşlar ve muhalif siyasetçiler olarak bizlerin en basit eylem, etkinlik, gösteri ve yürüyüş hakkımız da bu nedenle terörize ediliyor.  HDP, bedeli ne olursa olsun barış istemekten bu topraklara barış gelmesi için mücadele etmekten vazgeçmedi. Bu topraklara barışın gelmesinin ilk koşulu Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecride son verilmesi ve diyalog kanallarının oluşturulmasıdır.
SONLARININ GELDİĞİNİ BİLİYORLAR
O gün orada savaşın sonlanması, halkın barış talebinin yerine getirilmesi ve tüm bunların sağlanması için de tecridin son bulması talepli Kadıköy’de buluştuk. Ama savaştan beslenen savaş çığırtkanları daha önce de yaptıkları gibi en doğal hakkımız olan yürüyüş hakkımızı engellediler. Çünkü onlar bu ülkeye barış geldiği an, kendi sonlarının da geleceğinin farkındalar. Hiçbir ülkede halkın vekillerinin yürümesine izin verilmediğine rastlayamazsınız. Bırakın barıştan korkmayı, vekillerin barış için yürümesinden dahi korkuyorlar. Ama bir değil bin oyun da kursalar bu meşru talebimizi de, yürüyüşümüzü de kriminalize edemeyecekler.
ZULMÜNÜZÜN BEDELİNİ ÖDEYECEKSİNİZ
Bugün suç işleri bakanı Süleyman Soylu’ya güvenerek seçilmiş vekillerimize ve halkımıza fütursuzca saldıran ve darp edenler şunu çok iyi bilsinler, bir gün mutlaka zulmünüzün bedelini hukuk nezdinde misliyle ödeyeceksiniz.
AYDENİZ HALKIN VEKİLİDİR
O nedenle buradan tekrar tekrar ifade ediyoruz; Saliha Aydeniz; halkın oylarıyla seçilmiş Diyarbakır halkının iradesidir. Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması halkın iradesine darbedir! Ve Kürtlerin iradesini ve HDP’yi faşizme boyun eğmeye zorlamak veya bu faşizme sessiz kalmak, Kürt sorunu hakikati ile yüzleşememenin bir sonucudur ki bununla yüzleşmeyen herkes kaybedecektir.
SONUÇ ALAMAYACAKSINIZ
Bu gerçeği anlamak için politikalarını örnek aldığınız Srilanka’nın haline bakın. Çökertme Planı uygulamaya çalışırken, ekonomik, sosyal ve siyasal olarak çöküş yaşıyor. Saraylara halk el koydu, Tamil halkına zulüm eden devlet bakanı ülkeden kaçmak zorunda kaldı. O yüzden çözüm baskı, tutuklama, savaş ve saldırı değil. Bu siyasetin vazgeçin. Bu siyasetle baskı tutuklama ve savaşla sonuç alamayacaksınız.” (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ