Mardin Roj

Ebru Günay’dan Bakan Zümrüt’e zor sorular

Ebru Günay’dan Bakan Zümrüt’e zor sorular
  • 17 Eylül 2020 19:17

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a Mardin’de 10 yılda işlenen kadın cinayetlerini sordu.

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a Mardin’de 10 yılda işlenen kadın cinayetlerini sordu.

Soru önergesi şu şekilde;

“Kadına yönelik şiddet ülke gündeminin sıralaması hiç değişmeyen, başat gündemi olmaya devam etmekte ise tarafınızca yapılan açıklamada, “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir” denmiştir. Ancak ne varki kamuoyuna yansıyan resmi veriler dahi bu açıklama ile tezat durumdadır. Nitekim 2009’da Adalet Bakanlığı’nın veri paylaşımı, 2002’den 2009’a kadar yüzde 1400’lük bir artış olduğunu göstermişti. Paylaşılan bu veriler son derece önemli bir tabloyu günyüzüne çıkarmaktadır. Bu tarihten itibaren uzunca bir sure boyunca ilgili bakanlıklarca herhangi bir veri paylaşılmamış olması, verilerin arttığına dair emare olarak değerlendirilmektedir. En son resmi veri paylaşımı, 2019 yılında Polis Akademisi tarafından paylaşılan 2016 – 2018 istatistikleridir. Burada ise sadece 3 yılda 932 kadın cinayeti olduğu belirtilmekte olup, iktidarın verileri gizlediğine dair kaygılar artmaktadır. Çünkü kadın dernekleri tarafından ifade edilen rakamlar bunun çok üstünde olup, sadece basına yansıyan vakalar dahi eril şiddetin boyutlarını izah etmektedir. Neredeyse her gün bir kaç kadın cinayetine tanıklık ediliyor olması ile birlikte şüpheli kadın ölümleri, fiziksel şiddet, taciz, tecavüz, istismar vakaları da eklenince erkek şiddeti önlenemez boyutlara varmış durumdadır.

Bu Gerekçeyle;

1. Son on yıl içerisinde Mardin ilinde kaç kadın öldürülmüştür? Mardin’de gerçekleşen kadın cinayetlerinin failleri belirlenmiş midir? Faillerin kim olduğuna dair istatistiki bilgiler ne şekildedir?

2. Mardin ilinde kadın cinayetlerinin failleri hakkında etkin soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturmalar neticesinde kaç kişi hakkında dava açılmış, kaç kişi hakkında kovuşturmaya gerek olmadığı yönünde karar verilmiştir?

3. Mardin ilinde gerçekleşen kadın cinayetlerinin yargılanan failleri ne kadar ceza almıştır? Buna dair istatistiki bilgiler ne şekildedir?

4. Mardin ilinde kadın cinayeti faillerinden ceza alan, davası devam eden ve beraat edenlerin sayısına dair istatistiki bilgiler ne şekildedir?

5. Mardin ilinde son on yıl içerisinde kaç şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiştir?

6. Mardin ilinde gerçekleşen şüpheli kadın ölümlerinde etkin soruşturma yürütülmüş müdür? Yürütülen soruşturmalar neticesinde kaç kişi hakkında dava açılmıştır? Açılan davaların akıbeti ne olmuştur?

7. Mardin ilinde kadına yönelik şiddet kapsamında 10 yıl içerisinde kaç şikâyet başvurusu yapılmıştır? Yapılan başvurular neticesinde kaç kamu davası açılmıştır? Davalar ne şekilde neticelenmiştir? Kaç kişi ceza almış, kaç kişi beraat etmiştir?

8. Mardin ilinde tecavüz, taciz, istismar vakalarına dair son on yıl içerisinde kaç şikâyet başvurusu yapılmıştır? Yapılan başvurular neticesinde kaç kamu davası açılmıştır? Davalar ne şekilde neticelenmiştir? Kaç kişi ceza almış, kaç kişi beraat etmiştir?

9. Mardin ili genelinde son on yıl içerisinde Bakanlığınızın müdahil olduğu kaç kadına yönelik şiddet, cinayet, taciz, tecavüz ve istismar davası vardır? Bu davaların neticelerine dair istatistiki bilgiler ne şekildedir?

10. Bakanlığınızın bu tür davalara müdahil olması, yargılamaların seyrine katkı sağlıyor mu?

11. Kadın cinayetlerinin sıradan ve meşru hale geldiğine dair söylem ve tespitler karşısında Bakanlık olarak bu algıyı değiştirmek ve kadınların şiddete maruz kalmasını engellemek adına bir çalışma yapılmasını ne zaman gündeminize alacaksınız?

12.Bakanlığınız şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalan kadınlara psikolojik destek sağlamakta mıdır? Yine kadın cinayetinde yaşam hakkı elinden alınan kadınların geride bıraktıkları çocuklara Bakanlık olarak ne tür bir destek sağlıyorsunuz?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ