Ebru Günay: Tecrit demokrasiye vurulmuş kelepçedir

Ebru Günay: Tecrit demokrasiye vurulmuş kelepçedir
  • 15 Ocak 2021 15:42

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde süren açlık grevi eylemlerine dair Nusaybin’de yapılan açıklamada konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Tecrit demokrasiye vurulmuş kelepçedir” diyerek, mücadele çağrısı yaptı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde başlatılan ve 50’nci gününü geride bırakan süresiz-dönüşümlü açlık grevine ilişkin Mardin’in Nusaybin ilçesinde yapılan açıklamaya HDP Sözcüsü Ebru Günay, İl ve ilçe örgütü yöneticileri ile Barış Anneleri katıldı.

Açıklamada ilk olarak söz alan Barış Annesi Nure Tarlak, barış talebini yineleyerek, “Bugün çocuklarımız ile birlikte hepimiz ağır tecrit altındayız. Çocuklarımız bu ağır tecride karşı açlık grevine girdi. Ölümler olmadan barış için ve tecridin son bulması için el ele verelim. Çağrım anneler ile birlikte tüm kesimleredir. Cezaevlerinin sesine ses verelim. Çocuklarımızın talepleri bizim talebimizdir” diye konuştu.

Ardından konuşan HDP Nusaybin İlçe eşbaşkanı Hevidar Dinç, cezaevlerindeki hak ihlallerinin işkence boyutuna ulaştığını ifade ederek, “Tecrit içerde ve dışarıda her geçen gün yeni hak ihlalleri doğuruyor. Haklara ve muhalif kesimlere olan tahammülsüzlük, aykırı renklere yaşam hakkı vermiyor” dedi. Dinç, tüm kesimlere iktidarın antidemokratik uygulamalarına karşı birlikte mücadele ve cezaevlerinin sesi olma çağrısında bulundu.

GÜNAY: TECRİT DEMOKRASİYE KELEPÇEDİR

Daha sonra sözü alan kent Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Tutukluların 50 gündür iki istekleri var. Biri Sayın Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesidir. Bu istekleri Türkiye’nin bu çatışma ve zor şartlardan kurtulması içindir. Diğer ise tutuklular üzerindeki insan hakkı ihlallerinin sona ermesi. Tutuklular ağır işkence ve kötü muamele altında tutuluyor” diye belirtti. İktidarın adli suçluları pandemi dolayısıyla serbest bıraktığını hatırlatan Günay, aynı uygulamanın siyasi tutuklular için de geçerli olması gerektiğini ifade etti. “Tecrit demokrasiye vurulmuş kelepçedir” diyen Günay, bu nedenle tecride son verilmesi çağırısında bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ