Mardin Roj

Ebru Günay: Paris Katliamı aydınlatılırsa çok şey çözülür

Ebru Günay: Paris Katliamı aydınlatılırsa çok şey çözülür
  • 11 Ocak 2021

Katledilen 6 Kürt kadın siyasetçinin anıldığı etkinlikte konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, Paris Katliamı faillerinin herkes tarafından bilindiğini ancak Türkiye’nin aydınlatmak istemediğini belirterek, “Eğer aydınlatılırsa çok şey çözülecek” dedi.

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde suikast ile katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile Şırnak’ın Silopi ilçesinde sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği 4 Ocak 2016’da katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar, Mardin’de anıldı. Tevgera Jinên Azad (TJA) tarafından HDP Mardin İl Örgütü binasında gerçekleştirilen anmaya, HDP Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay ile birlikte çok sayıda kadın katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada, katledilen kadınların fotoğraflarının konulduğu salonda mumlar yakıldı. Saygı duruşunun ardından HDP’li Günay konuştu.

Katledilen Kürt kadınlarının mücadelelerinden bahseden Günay, faillerin ortaya çıkarılmadığı olayda Fransa’nın sorumluluğu üzerinden attığını, Türkiye’nin ise üzerini kapattığını söyledi. Paris’te kadınların özellikle hedef alındığını hatırlatan Günay, katliamla İmralı Adası’nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yürütülen çözüm görüşmelerinin hedef alındığını dile getirdi. Günay, MİT tarafından gerçekleştirildiği herkes tarafından bilinen katliamın Türkiye tarafından aydınlatılmak istenmediğini ifade ederek, “Eğer aydınlatılırsa çok şey çözülecek” dedi. Aynı şekilde Silopi’de de Kürt kadınlarının provokasyon amacıyla hedef alındığını belirten Günay, katledilen Kürt kadınlarının mücadele ve direnişinin yollarını aydınlattığını ifade etti.

Günay’ın konuşmasının ardından katledilen Kürt kadın siyasetçileri anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Anma, gerçekleştirilen müzik dinletisiyle sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ