Mardin Roj

Ebru Günay, Nusaybin’deki su kesintilerini Meclise taşıdı

Ebru Günay, Nusaybin’deki su kesintilerini Meclise taşıdı
  • 07 Mayıs 2021

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru GÜNAY, Nusaybin’e günlerdir su verilmemesine dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi. 

 

HDP’li Ebru Günay, soru öncesinde şunlara dikkat çekti: 

 

“Mardin’in en kalabalık ilçelerinden biri olan Nusaybin’de günlerdir kesintisiz bir şekilde su akmamaktadır. İlçeye su verilmemesinin sebebi bilinmemekte, konuya dair herhangi bir yetkiliden açıklama yapılmamıştır. Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürlüğü ile MARSU Nusaybin Şube Müdürlüğü’nden bilgi almak isteyen yurttaşlar, kesintilerin nedenine dair bilgi alamamışlar, MARSU Nusaybin Şubesi’nin telefonlarına da ulaşılamamaktadır. Suya en çok ihtiyaç duyulan bu pandemi koşullarında ve ramazan ayında Nusaybin’e su verilmemesi ve yurttaşların bilgilendirilmemesi ciddi tepkilere yol açmakta ve mağduriyetlere sebep olmaktadır.
Bu bağlamda;

1) Nusaybin’e günlerdir su verilmemesinin sebebi nedir?

2) Yaşanan su kesintisiyle ilgili yetkililer tarafından hangi gerekçe ile herhangi bir açıklama yapılmamaktadır?

3) Covid-19 salgının bu denli yaygınlaştığı ve can aldığı bir dönemde üstelik ramazan ayında ilçeye günlerce su verilmemesinden sorumlu kurum ve yetkililer hakkında başlatmış olduğunuz bir soruşturma bulunmakta mıdır?

4) Suları kesip halkı mağdur eden ve bir açıklama dahi yapmayan MARSU telefonlarına neden cevap vermemektedir, MARSU hakkında gerekli incelemeleri başlatacak mısınız?

5) Bakanlığınızın, Mardin’de genel olarak yaşanan su sıkıntısı ile ilgili yürüttüğü bir çalışma veya proje bulunmakta mıdır? Var ise bu proje ve çalışmalar ne aşamadadır?”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ