Ebru Günay muhalefeti uyardı: ‘Evet’ derseniz, işkenceye onay verirsiniz

Ebru Günay muhalefeti uyardı: ‘Evet’ derseniz, işkenceye onay verirsiniz
  • 8 Temmuz 2022 14:00 | Son Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:41
Mardin’de DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz için yapılan açıklamada konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, muhalefete uyarıda bulunarak, Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasının siyasi darbe olacağını söyledi. 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Örgütü, Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmak istenmesini protesto etti. DBP İl binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda partilinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay da katıldı. Pankart açılan eylemde sloganlar atıldı.
İlk olarak DBP İl Eşbaşkanı Veysi Parıltı yaptığı açıklamada iktidarın Gemlik’e yürüyüş iradesi karşısında şaşkına döndüğünü belirtti. Aydeniz’in polis şiddetine gösterdiği tepki karşısında hedef gösterildiğini dile getiren Parıltı, iktidar ve muhalefet partilerinden yapılan açıklamaları kınayarak, “Oysaki, seçilmiş her vekilimize yapılan saldırı Meclis’in iradesine darbedir” dedi.
‘DARBE GİRİŞİMİ VAR’
Ardından söz alan Ebru Günay da, Gemlik Yürüyüşü sırasında her zaman olduğu gibi iktidarın savaş ve tecrit politikalarındaki ısrarının sonucu olarak engellemelerle karşılaştıklarını dile getirerek, “Daha da önemlisi polisin sokak ortasına taşan işkencesi ile polisin sokak ortasına taşan, kameraların, kamuoyunun önüne yansıyan şiddet uygulamalarıyla karşılaştık. O günden bu güne DBP Eş Genel Başkanımız ve sevgili fikir arkadaşımız Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılma sürecini bütün kamuoyu yakından takip etti. İktidarın talimat verdiği, yargıya alenen hedef gösterdiği bir süreci tekrardan bütün Türkiye kamuoyu ve özelde de Kürtler yakinen takip etti. Kürtler diyorum çünkü Saliha Aydeniz Diyarbakır Milletvekili. Diyarbakır’da sadece son birkaç yılda belediye eşbaşkanları tutuklandı ve iradesine kayyum atandı. Musa Farisoğlunun dokunulmazlığı kaldırıldı, Semra Güzel’in dokunulmazlığı kaldırıldı. Şimdi de Saliha Aydeniz dokunulmazlığı kaldırılma süreci başlatılan arkadaşımız. Aslında Diyarbakır halkının iradesine özel bir saldırı, özel bir darbe girişimi var ve daha da önemlisi bir intikam alma politikasının olduğunu hepimiz çok açık bir şekilde görüyoruz” diye konuştu.
‘İŞKENCEYE ONAY VERMEKTİR’
Muhalefete uyarıda bulunarak, Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına onay verilmesinin polisin sokak ortasında işkence yapmasına onay verilmesiyle eş değer olduğunu dile getiren Günay, “Bugün bu dokunulmazlığın kaldırılmasına evet demek polise sokak ortasında şiddet uygulamasına, kadın cinayetlerine göz yummasına, sağlıkçıları korumamasına ve sağlık emekçilerine işkence yapmasına onay vermektedir. Aslında durum sokağa taşan şiddete evet demek ve bununla beraber bir siyasi darbe girişimidir” dedi.
‘KAZANACAĞIZ’
AKP iktidarının siyasi darbelerle ayakta durabilen ve iktidarını bunun üzerinden korumaya çalışan bir iktidar olduğunu vurgulayan Günay, şöyle devam etti: “Ama bilsinki ve asla unutmasınki onun darbelerinden daha büyük halkların iradesi, halkların ortak mücadelesi, halkların özgürlük ve demokrasi talepleri vardır. AKP ve MHP iktidarı ve faşizm asla halkların ortak iradesi karşısında, halkların özgürlük iradesi karşısında ve daha da önemlisi kadınların iradesi karşısında ayakta duramayacaktır. Mutlaka bizler, biz kadınlar, siyasetçiler ve demokrasiden yana olanlar, özgürlükten yana olanlar, savaş ve tecride karşı mücadele edenler elbet kazanacağız. Ve bunu asla unutmasınlar Saliha Aydeniz kadınların iradesidir, Saliha Aydeniz Diyarbakır’ın iradesidir, Saliha Aydeniz Kürtlerin ve onun dostlarının, milyonların iradesidir. Kimse onun iradesine dokunamaz. Bizler sonuna kadar arkadaşımızın yanındayız. Her türlü dayanışmayı göstermeye de devam edeceğiz.” (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ