Mardin Roj

Ebru Günay, Mecliste Yeşilli’deki belediye zulmünü anlattı

Ebru Günay, Mecliste Yeşilli’deki belediye zulmünü anlattı
  • 17 Aralık 2021 17:00
HDP Sözcüsü Günay, Mardin Yeşilli ilçesinde “Kentsel Dönüşüm” adı altında sürdürülen yıkımı gündemine alarak, “Proje henüz yapılmadı ve ortada bir planlama yok. Yine de belediye ve Bakanlık halkı kandırmanın derdine düştü ama biz, göz göre göre halkı mağdur etmenize izin vermeyeceğiz” dedi.
Meclis Genel Kurulu’nda 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kesin Hesap Kanun Teklifi’nin görüşmelerinin 7’nci maddesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay söz aldı. Yoğun bir bütçe tartışma süreci geçirdiklerine dikkat çeken Günay, hazırlanan bu bütçenin halkın bütçesi olmadığını belirtti. Hem komisyon hem de Genel Kurul sürecinde yapılan tüm yolsuzlukları, usulsüzlükleri, haksızlıkları bir bir deşifre edip, anlatmamaya çalıştıklarını vurgulayan Günay, “Bizler HDP olarak bütçe görüşmeleri boyunca sarayın bütçesine karşı halkın bütçesini savunduk. Bütçe görüşmeleri bitiyor olabilir ancak bizler, iktidarın ezilenlere, emekçilere, kadınlara, gençlere, çocuklara, doğaya karşı uyguladığı düşman politikaları; kimlikleri, kültürleri, dilleri tekleştiren ayrımcı politikalarını söylemeye de devam edeceğiz” dedi.
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ
Kamu kurumlarında yapılan alımlarda işleyen torpilin, yandaşın kayrılmasının, kişiye özel ilan gibi uygulamaların bu kadar pervasızca yapıldığı bir dönem daha olmadığının altını çizen Günay, “Dilsel, bilişsel ve teknolojik yetkinliklerle donatılarak eşitlik ilkesi temelinde eğitim verilmesi gerekirken, bu iktidar ideolojik saplantılarla ve niteliksiz bir müfredatla üniversiteleri il binalarına çevirmeye çalıştı. Üniversitelerden yaklaşık 7 bin akademisyeni keyfî ve hukuksuz bir şekilde ihraç eden ve barış akademisyenlerinin işe iadelerini, yargılandıkları davalarda beraat etmelerini ve Anayasa Mahkemesinin ‘ifade özgürlüğü’ kararını vermesine rağmen OHAL hukuksuzluğuyla engelleyen iktidar, kişiye özel ilanlarla üniversiteleri şirketlerine dönüştürmeye uğraştılar. Belediye alımlarına bakıyorsunuz, AKP referanslı kişiler, üniversitelere bakıyorsunuz, eşe, kardeşe, yeğene özel ilanlar açılmış. Üniversite ve eşine özel kadro açan ve şartları eşine göre ayarlayarak puanları yeten 5 kişinin ise başvurusunun iptal edilmesini sağlayan daire başkanları var bu ülkede. Sizin iktidarınızda yaşandı tüm bu usulsüzlükler” diye belirtti.
EKOLOJİ TEMELLİ BÜTÇE
Doğanın akıl alınmaz bir şekilde talan edildiğini vurgulayan Günay, şunları söyledi: “Doğa talanı eksenli politikalar yüzünden kentlerimiz yaşanmaz hâle gelirken, tarım alanları, enerji ve maden projeleri kullanıma açılmakta, yok edilmekte. Sarayda kararlaştırılan bu kötücül politikalarla ise bütün kamusal varlıklarımız yandaş şirketlere transfer ediliyor. Senelerdir bu kürsüden Hükûmete ekolojik yıkımlara ve kıyımlara son verilmesi çağrısı yapıyoruz; diyoruz ki: ‘Bu doğa talanına son verin’ Diyoruz ki: ‘Yandaş şirketlere doğayı peşkeş çektiğiniz için geleceğimizi her gün daha fazla tehlikeye atıyorsunuz.’ Ve diyoruz ki: ‘Artık bu Mecliste ekoloji temelli bir bütçe konuşulsun.’ Biz diyoruz da kime diyoruz? Maalesef, bu iktidar, dünyada son bir ağaç kalsa, gidip bulup onu kesecek düzeyde ekolojik yıkım yapıyor.
MARDİN YEŞİLLİ’DEKİ ZULÜM 
Değerli milletvekilleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mardin-Artuklu’da tam 14 taşınmazı satışa çıkardı, muhtemelen oradan da birilerini zenginleştirmeye çalışıyorlar ve yine, Mardin’in Yeşilli ilçesine bağlı Gül ve Tepebaşı Mahallesi 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi. AKP’li Yeşilli Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Toplu Konut İdaresi her 2 mahalleyi kentsel dönüşüm alanı olarak belirledi. 2021 yılının Ocak ayında, ilçede gerçekleştirilecek proje kapsamında belirlenen binaların yıkımına başlanıldı ancak hazırlanan proje ilçenin tarihî ve mimari dokusuna aykırı olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi ve yeniden başlayan proje süreci tamamlanmadan ilçede belirlenen evlerin çoğu yıkıldı.
DİRENEN HALKLAR KAZANACAK
Evlerini boşaltmak istemeyen yurttaşlar yıkım kararlarına tepki gösterirken evleri boşaltılmak istenildi; elektrikleri ve suları kesildi; yurttaşlar polislerce evlerinden çıkarıldı, darp edildi ve gözaltına alındı. Bunun üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdiğim soru önergesine Bakanlığın tarafıma iletmiş olduğu cevapta ‘Bölgede uygulanacak proje hazır değil, söz konusu projede planlama çalışması devam etmektedir’ sözleriyle açıklandı ancak devamında ise, evlerin tahliye işleminin zorla yapıldığı görüntülere yansımasına rağmen halkla, dayanışma bilinciyle anlaşarak

tahliye işlemlerinin gerçekleştirildiği, anlaşılamayan 5 parsel için de cebrî istimlak süreci başlatıldığı ve konuda da mahkeme süreçlerinin bekletildiği iddia edildi.
Aslında bu cevaptan da anlaşılacağı üzere, proje henüz yapılmadı ve ortada bir planlama yok. Yine de belediye ve Bakanlık halkı kandırmanın derdine düştü ama biz, göz göre göre halkı mağdur etmenize izin vermeyeceğiz. Biz, halka rağmen gerçekleştirdiğiniz bu talan düzenine devam etmenize izin vermeyeceğiz ve buradan, tekrardan şunu söylemek istiyorum: Yarattığınız bu işgal düzenine, bu yıkım politikalarına karşı direnen halkların mücadelesi kazanacaktır.
SÜRYANİ KADINLARIN SORUNLARI
Kadın Meclisi olarak ‘Kadın Yoksulluğuna Hayır Kampanya’mız kapsamında birçok ilde olduğu gibi Mardin’de de emeği sömürülen, yok sayılan kadınları ziyaret ettik. Ziyaret ettiğimiz kadınlar arasında Süryani kadınlar da vardı. Süryani kadınlar hem inançlarından hem de kadın kimliklerinden dolayı ağır bedeller ödemeye devam ediyorlar. Dün Süryani kadınların maruz bırakıldığı insanlık suçları, bugün hâlâ devam ettiği gibi dışlanma ve cinsiyetçi yaklaşımları da devam ediyor. Çoğu kadın yaşadığı dışlanma ve güvenlik sorunlarından kaynaklı yaşam alanlarını terk ederek yurt dışına gitmek zorunda bırakıldı.
KADIN DÜŞMANI POLİTİKALAR
Yıl neredeyse 2022 olmuş ama hâlen okullarda can güvenliği olmayan Süryani çocuklar hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından ‘Cennete gitmeyeceksiniz, dine dönün’ şeklindeki baskılara maruz bırakılıyor. Ayrımcı yaklaşım ve tacizlerden dolayı okulu terk etmek zorunda kalan genç Süryani kadınların ise eğitim hakkı engellenirken bu saldırıyı önlemeye dönük ise politikalar geliştirilmiyor. Kadına yönelik düşman politikalar her yönde, her yerde devam ediyor.
ADALETLİ BİR DÜNYA İSTİYORUZ
Peki, Süryani kadınlar bizlerden ne istiyor? Çocuklar okula giderken her an başlarına bir şey gelir kaygısı yaşamamayı istiyorlar. İnançlarını güven içerisinde yaşamayı istiyorlar. Evlerini, yaşam alanlarını baskı ve korkulardan dolayı terk etmemeyi istiyorlar. Genç kadınlar eğitim hayatlarına korkusuz bir şekilde devam etmeyi istiyor. Kendilerine yönelik dışlanma, ötekileştirme politikalarının son bulmasını istiyorlar. Bizler HDP olarak kadınlar için eşit, adaletli ve sömürüsüz bir dünya istiyoruz ve bunu gerçekleştirmek için elimizden ne gelirse de yapacağız. Bu da buradan kadınlara sözümüz olsun.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ