Mardin Roj

Ebru Günay, Mardinli çiftçinin kuraklık mücadelesini anlattı

Ebru Günay, Mardinli çiftçinin kuraklık mücadelesini anlattı
  • 22 Mayıs 2021
HDP Sözcüsü Ebru Günay, Mardinli çiftçinin kuraklıkla mücadelesini anlatarak, iktidara çağrıda bulundu. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Genel Merkez binasında düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair gelişmeleri değerlendirdi.
Günay, kuraklık ile mücadele eden çiftçinin durumuna dair şunları söyledi;
Türkiye savaş, tek adam rejimi, yoksulluk, işsizlik, kadın kırımı gibi gündemlerle boğuşurken tüm nüfusu etkileyecek bir kıtlıkla da karşı karşıyayız: Su kıtlığı ve beraberinde getireceği gıda kıtlığı. Küresel ısınmanın ve buna karşı izlenen yanlış politikadan kaynaklı bu sene milletvekili olduğum Mardin’de ekili tarım arazilerinin yüzde 35’i kurumuş durumda. Bu oran Diyarbakır’da yüzde 80, Urfa’da yüzde 40’a kadar çıkmıştır. Elbette bu kuraklık bir yandan bu yıl beklenen yağışın olmamasıyla alakalı ama diğer yandan da 19 yıllık AKP iktidarında alternatif sulama sistemlerinin kurulmamasından kaynaklanıyor. 19 yıl boyunca betona, mermiye yüz milyarlarca TL harcayan iktidarın bu alana hiçbir yatırım yapmaması bizleri bu noktaya getirmiştir.
2 MİLYON TON KAYIP
Kısacası bu sene yaşanan kuraklıktan kaynaklı olarak Türkiye genelinde 2 milyon ton rekolte kaybı yaşanması öngörülüyor. Bu aynı zamanda zaten çok pahalı olan gıda fiyatlarının daha artacağının işaretidir. Acil bir şekilde bu kuraklık meselesini gündeme alınarak hem üreticinin hem de tüketicinin yararına uygulamaları hayata geçirmelidir. Bu noktada, DSİ, acil bir şekilde kuraklık yaşayan bölgelerde tarım arazileri için ücretsiz bir şekilde su vermelidir. Kuraklıktan zarar görenlerin telafisi için doğrudan nakdi yardım yapılmalıdır. Küçük ölçekli çiftçilerin borçları derhal silinmelidir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ