Mardin Roj

Ebru Günay Mardin’den seslendi: Kürt halkına düşmanlık yapılıyor

Ebru Günay Mardin’den seslendi: Kürt halkına düşmanlık yapılıyor
  • 2 Mart 2022 16:27

Mardin’de konuşan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılmasını iktidar ve muhalefetin “Kürt halkına düşmanlığı” diye yorumlayarak, “Demokratik siyaseti büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması Mardin’de protesto edildi. HDP Mardin İl yönetimi tarafından il binası önünde yapılan açıklamaya HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay da katıldı. “Semra Güzel Halkın Vekili, Kadınların İradesidir” pankartı açılan açıklamada ilk olarak İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu konuştu.

‘İKTİDAR MUHALEFET BİRLİKTE’

Ardından söz alan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, DEP’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığı 2 Mart Darbesini hatırlatarak, “DEP’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığı, cezaevine götürülerek, 10 yıl cezaevinde hapsedildikleri sürecin başladığı gün. O günden bu güne tam 28 yıl geçti. Peki, bu 28 yılda ne değişti? Hiçbir şey. Bu 28 yılda iktidarı ile muhalefeti ile isimler değişmiş olsa da yine söz konusu Kürt halkının iradesi, Kürt halkının temsiliyeti, Kürt halkının demokratik siyasetteki ısrarı söz konusu olduğunda tek vücut halinde, birbirleri ile anlaşarak, Kürdün iradesini gasp ettiler. Dün 28 yıl önceki durum tekrar gerçekleşti. Bir kez daha iktidarı ile muhalefeti ile Kürt halkının iradesi gasp edildi” diye konuştu.

‘KÜRT HALKINA DÜŞMANLIK’

28 yıl önce olduğu gibi bugün de darbeci politikalara boyun eğmediklerini vurgulayan Günay, mücadele azimlerinden taviz vermemeye devam edeceklerini söyledi. Yapılan her darbenin mücadele azimlerini güçlendireceğini dile getiren Günay, “Kürtlere yönelik düşmanlık ancak Kürt halkının mücadelesinin güçlenmesine vesile olur. Dün bir kez daha Kürt halkı kendisine yapılan düşmanlığı açık bir şekilde gördü” dedi. 2 Mart darbesinin ardından 4 Kasım’da HDP Eş Genel Başkanlarının da aralarında olduğu HDP’li milletvekillerinin tutuklandığını hatırlatan Günay, ardından HDP’li belediyelere kayyım atanma sürecine dikkat çekerek, sonrasında yaşananları kara bir leke olarak değerlendirdi.

‘DARBECİLER KAYBEDECEK’

Kürtlerin demokratik siyasetteki ısrarına karşı verilen cevabın “Kürt halkının iradesini gasp etmek, darbede ısrar, çözümsüzlükte ısrar, savaş politikalarında ısrar” olduğunu ifade eden Günay, Semra Güzel’in öyküsünün yaşayan her bir Kürt kadınının savaşta ve siyasette yaşadıklarının öyküsü olduğunu söyledi. Kürt kadınlarının demokratik siyasetten ve özgürlük yürüyüşünden asla vazgeçmeyeceklerini dile getiren Günay, “Bütün darbeci politikalara karşı bizler mücadele edeceğiz” dedi. Kürt siyasetçi Ahmet Türk’ün 2 Mart darbesinden önce dokunulmazlığı kaldırılırken, söylediği “Ben yine Kürt halkının iradesi ile dostlarının iradesi ile tekrardan Meclise geleceğim” yönündeki sözleri hatırlatan Günay, tarihin Ahmet Türk’ü haklı çıkardığını söyledi. Barışta ve demokratik siyasette ısrar edeceklerini kaydeden Günay, “Darbeciler kaybedecek, bizler mutlaka ve mutlaka kazanacağız. Bizler her alanda ‘Jin jiyan Azadî’ sloganlarını büyütmeye, demokratik siyaseti büyütmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Günay’ın konuşmasının ardından açıklama “Jin jiyan Azadî” ve “Semra Güzel onurumuzdur” sloganları ile sona erdi. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ