Mardin Roj

Ebru Günay İstanbul’da panele katıldı

Ebru Günay İstanbul’da panele katıldı
  • 11 Şubat 2021

TJA’nın düzenlediği PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komployu konu alan panelde konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Sayın Öcalan her türlü zorluğa rağmen oyunları boşa çıkardı ve Ortadoğu halkları ile dünya hakları için kazanım olacak bir paradigma inşa etti” diyerek komplonun boşa çıkarıldığını söyledi.

Tevgera Jinên Azad (TJA) İstanbul Koordinasyonu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış tecrit, cezaevlerinde buna karşı devam eden açlık grevleri ile uluslararası komplonun 22’nci yılına ilişkin panel düzenledi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağcılar İlçe Örgütü binasında yapılan panele konuşmacı olarak HDP Sözcüsü Ebru Günay, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Raziye Turgut ve TJA aktivisti Türkan Kocadağ katıldı. Panelde ayrıca, TJA aktivistleri HDP Kadın Meclisi üyeleri, Barış Anneleri İnisiyatifi ile çok sayıda kadın da yer aldı.

‘Önderliğimizi özgürleştireceğiz’

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler adına yapılan saygı duruşu ile başlayan panelin moderatörlüğünü yapan Türkan, düşüncelerin cezaevlerine konulmak ile sonlanmayacağını söyledi. Türkan, Nelson Mandela örneğini vererek PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecride dikkat çekti. Türkan, “Direnirsek kazanacağımıza, Önderliğimiz özgürleştireceğimize inanıyoruz” dedi.

‘Türkiye gardiyanlık yaptı’

Panelde ilk olarak söz alan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Raziye Öztürk, Kürt halkına dönük uluslararası komplo süreçlerine değindi. Her dönem ilan edilen ateşkeslere komplo ile cevap verildiğini hatırlatan Raziye, uluslararası komploların hegemon güçler tarafından yönetildiğini ifade etti. Raziye, “Özgür Kürdü yaratmak isteyen Sayın Öcalan hedef haline geldi. Gelinen süreçte 9 Ekim 1999 tarihinde ya dağa gidecekti ya da Avrupa’ya gidecekti. Dağa gitmek çözümsüzlüğü derinleştirecek, Avrupa’ya gitmek ise Türkiye’yi barışa çekecekti. Ve Avrupa’ya gitmeyi tercih etti. Ama Sayın Öcalan uluslararası arenada başta Amerika olmak üzere gladio güçler tarafından Türkiye’ye teslim edildi. Öncesinde bunun hazırlığı yapıldı. 4 Şubat’ta İmralı Adası boşaltılıyor. Guantanamo’nun bir benzeri sistem kuruldu. Türkiye komplo sonucunda getirilen Sayın Öcalan’ın gardiyanlığını yaptı. Ama asıl aktörler uluslararası güçlerdi. Zaten Sayın Öcalan da ‘ben kapitalizmin rehinesiyim’ diyor ve savunmalarında da buna ayrıntılarıyla yer veriyor” şeklinde konuştu.

‘Savaş ile birlikte tecritte derinleşti’

AKP’nin iktidara gelmesiyle beraber İmralı’da Abdullah Öcalan’a dönük ciddi kısıtlamalar olduğunun altını çizen Raziye, Abdullah Öcalan’ın bunu savunmalarını yazarak lehine çevirdiğini söyledi. Raziye, devamında, “Bu komplo sayın Öcalan şahsında tüm Kürtlere yapıldı. Kürtler her dönem uluslararası arena tarafından piyon ve pazarlık haline getiriliyor. Sayın Öcalan bunu gördüğü için hedef alındı. Uluslararası komplo günümüze kadar da devam ediyor. Ne zaman savaş durumu arttı, tecrit durumu da İmralı’da artırıldı. Sayın Öcalan’ın sesi ne zaman halka ulaştı, halkta barış umutları filizlendi. Ama savaş ile birlikte tecrit de derinleşti. Sayın Öcalan’dan haber alınamaz duruma gelindi” dedi.

Raziye, kadın özgürlüğünü esas alan Abdullah Öcalan için özelde kadınların mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Komplodan önce Barzani Ankara’ya geldi’

Ardından söz alan HDP Sözcüsü Ebru Günay da Abdullah Öcalan’a dönük komplonun aşamalarını anlattı. Ebru, komplonun uluslararası olduğu kadar iç güçler eli ile de gerçekleştiğini belirterek, Mesut Barzani’nin o dönem Ankara’ya yaptığı ziyarete işaret etti. Ebru, “Bu ziyaretin ardından Sayın Öcalan’ın Şam’dan çıkışı yaşandı. Komployu boşa çıkaran Kürt halkının direnişidir. O dönem ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ eylemleri oldu. O da esasen Abdullah Öcalan etrafında gelişen bir direniş hattıydı. Kürt halkının direnişi ile mutlaka kazanım elde edileceğine inanıyoruz. Çünkü Kürt halkının tarihi direniş tarihidir” diye belirtti.

‘Sayın Öcalan planları bozdu’

Savaş derinleştirilmek istendiğinde İmralı ile temasların kesildiğini söyleyen Ebru, İmralı tecridinin 22 yıldır aralıksız sürdürüldüğünü dile getirdi. Ebru, “Tecrit AKP’nin bir rejimi haline geldi. İmralı’ya temaslar kesildikçe savaş, baskı derinleşiyor bunu unutmamak lazım. Sayın Öcalan ‘Ben Ortadoğu’da oyunları bozan konumdaydım. Onlar kendilerine göre planlarını yapıyor ve sömürü alanlarını büyütüyor ama ben buna ortak olmadım’ dedi. Sayın Öcalan her türlü zorluğa rağmen bu devletlerin oyunlarını bozdu. Sayın Öcalan Ortadoğu halkları ve tüm dünya hakları için kazanım olacak bir paradigma inşa etti. Bu paradigmayı kadın özgürlüğünü esas alarak inşa etti” ifadelerini kullandı.

Ebru son olarak da kalıcı bir barış ve tecridin kaldırılması için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Panel, soru cevap bölümünün ardından alkış ve zılgıtlarla son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ