Mardin Roj

Ebru Günay: HDP’yi kapatmak kimsenin haddi değil

Ebru Günay: HDP’yi kapatmak kimsenin haddi değil
  • 02 Ocak 2021

HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP’nin kapatılması tartışmalarına ilişkin “6 milyon oy almış bir partiyi kapatmak kimsenin haddi değil” diyerek yanıt verdi.

HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP’nin kapatılması tartışmalarına ilişkin “Kapatıyoruz’ demekle kapatacakları bir parti değil. HDP bu ülkede olmazsa olmaz bir realite. 6 milyon oy almış, aile ve yakın çevre hesaplandığında, 20 milyon destekçisi olan bir partiden söz ediyoruz” dedi.

Mezopotamya Ajansına konuşan HDP Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay HDP’nin kapatılması tartışmaları, koronavirüs salgını, ekonomik kriz, iktidarın politikaları ile Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve açlık grevi eylemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“HDP, kendi sistemi itibariyle çoklu bileşen yapısı, birey ve bileşenlerinin olduğu, toplumsal inançların olduğu, farklı halklardan ve bireylerden temsiliyetlerin olduğu, bunun sesinin, renginin yansıdığı, dolayısıyla Türkiye’deki toplamın özetine dönüşen bir fikriyatı ifade ediyor” diyen Günay “Buna karşı kendisini teklik üzerinden inşa eden, bütün kimlikleri, farklılıkları ezmeye çalışan bir AKP-MHP faşizmi var. Bu faşizmin HDP gibi bir partinin varlığından rahatsızlık hali var. Bizim varlığımız onları rahatsız etmeye devam edecek. Bu ülkede parti kapatmak, Türkiye’nin ve dünyanın geldiği aşamada çok kolay değil. Bir partiyi kapatmak, hele hele çok köklü bir mücadele geleneğinden gelen, bileşenlerinin olduğu, her koşulda, her zeminde yoktan bir mücadele alanı, bir direnme alanı yaratan bir parti, ‘Kapatıyoruz’ demekle kapatacakları bir parti değil. HDP bu ülkede olmazsa olmaz bir realite. 6 milyon oy almış, aile ve yakın çevre hesaplandığında, 20 milyon destekçisi olan bir partiden söz ediyoruz. Dolayısıyla 20 milyon destekçisi olan bir partiyi kapatmak, öyle kimsenin haddi değil” ifadelerini kullandı.

Günay “Demokrasinin teminatı olan bir partiyi, siyasetin dışına itmeye başladığınız andan itibaren Türkiye’de demokrasi, insan hakları kalmaz. Demokratik muhalefetin sesini bastırmaya çalışmak anlamına gelir ki bu Türkiye toplumunun, 82 milyonun kabul edeceği bir durum değil” dedi.

“KRİZDEN GÜÇ DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

AKP iktidarının krizlerden güç devşirmeye çalıştığını söyleyen Günay, bunun pandemi döneminde de yaşandığını ifade ederek, “Dayanışma adı altında IBAN numarasını halka göndererek, halktan paralar topladı. Ama bu paraların nereye gittiği ortaya çıkmadı. Açıklanan ekonomik paketler kendi yandaşlarına, sermayedarlara destek veren bir duruma dönüştü. Vatandaşa bir kereye mahsus verilen 1000 TL’lik bir yardımdan öteye geçmedi. İktidarın gerçek yüzü, emekçiler, yoksullar, kadınlar, gençler tarafından daha açık görünen bir yıl oldu” dedi.

EKONOMİK KRİZDEN İKTİDAR SORUMLU

Ağırlaşan ekonomik krize ve Berat Albayrak’ın istifasına değinen Günay, “Orada bir günah keçisi ilan ederek, meselenin üstünü örtme çalıştılar. İktidarın tamamı bu meseleden sorumlu. Her birinin halka ayrı ayrı hesap vermesi gerekiyor” dedi. Günay, 2021 yılı bütçesinin halkın ihtiyaçlarına göre değil, iktidarın etrafında toplanan yüzde 1’in bütçesi olarak yapıldığını belirterek, “Halkın temel ihtiyaçlarına çözüm bulmayan, rantı kendi etrafında kümeleyen birkaç şirkete ve iktidar ortaklarına harcayan bir gerçeklik var” dedi.

“TECRİT AKP’NİN YÖNETİM BİÇİMİNE DÖNÜŞTÜ”

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması için cezaevlerinde süren açlık greviyle ilgili konuşan Günay, “İmralı tecrit sistemi artık AKP iktidarı için bir yönetim biçimine dönüştü. Özellikle iktidarın teklik rejimini, tecrit rejimi üzerinden edindiği kimi deneyimleri yaygınlaştırarak, Türkiye toplumunun tamamına yedirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı. Tecridin ve savaşın birbiriyle doğru orantılı olduğunu belirten Günay, Öcalan’a yönelik tecrittin Türkiye barışının da Ortadoğu barışının da tecrit edilmesi anlamına geldiğini söyledi. Günay, “Tekrar bir açlık grevinin devam ediyor olması bu iktidarın tecritte, savaşta ve çözümsüzlükte ısrar ediyor olduğu anlamına geliyor” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ