Ebru Günay: Elektrik kesintileriyle çiftçinin ekim yapması engelleniyor

Ebru Günay: Elektrik kesintileriyle çiftçinin ekim yapması engelleniyor
  • 31 Temmuz 2022 14:03

DEDAŞ’ın bakanlığın talebi üzerine tasarruf gerekçesiyle bölgede 4+4 şeklinde uygulayacağı elektrik kesintilerine tepki gösteren HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, “Elektrik kesintileriyle çiftçinin ekim yapmasını engellemek istiyorlar” dedi. 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından enerji şirketlerine yapılan bir bildirimde enerji kullanımında “tasarruf” uygulanması için kademeli kesintiler yapılması istendi. Bunun üzerine Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak, Batman ve Batman’da elektrik dağıtım işini yapan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), bakanlığın talimatı doğrultusunda kademeli kesintilere gidileceğini çiftçilere bildirdi ve 4+4 olmak üzere 8 saat enerji kesintisi uygulaması başlamış oldu.

Mısır ve pamuk ekilen Mezopotamya Ovası’nda sulama döneminde kesintilerin başlamasına birçok kesim tepki gösterdi. Tepki gösterenlerden biri olan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Mardin’de bu yılda ikinci ekin dönemine yine elektrik kesintileriyle başladık!

Mardin’in Kızıltepe, Derik ve Mazıdağı ilçelerindeki 13 mahallede 28 Temmuz’dan itibaren 8’er saat elektrik kesintisi yapılmaktadır. Bu da çiftçinin mahsulünün kuruması demek.

Mezopotamya Ovası’nda mısır ve pamuk eken çiftçiler günde aralıksız bir şekilde yapılan 8 saat elektrik kesintilerinin hasatı ciddi bir şekilde etkileyeceğini, bu durumun artık bir iktidar politikası haline getirildiğini ve bilinçli yapıldığını söylüyorlar.

Yüzde 80 mısır ve yüzde 20 pamuk ekilen toprakların suya ihtiyaç duyduğu bu kritik zamanda yapılan elektrik kesintileri çiftçinin hasat almasını engellemeye yöneliktir. Bu elektrik kesintileriyle çiftçinin ekim yapmasını engellemek istiyorlar.

Eğer elektrik kesintileri devam ettirilirse bir hafta içinde verim kaybı, 2 hafta içinde de hasatın tamamı kuruyacak.

Emeği ve doğayı talan eden, çiftçinin hakkını gasp eden bu politikaları ifşa etmeye devam edeceğiz.

Üreten biziz, yöneten de biz olacağız!”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ