Ebru Günay, Derik’teki tecavüz olayını Meclise taşıdı

Ebru Günay, Derik’teki tecavüz olayını Meclise taşıdı
  • 12 Ağustos 2022 13:21
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay Derik’te 2 kişinin genç bir kadına tecavüz etmesi ve olayın üstünün örtülmesi Meclis’e taşıdı.
Ebru Günay, bu bağlamda Bozdağ’ın cevaplaması için şu sorular yöneltti:
“*Mart 2013 yılında yaşanan ve 20 yaşındaki bir genç kadının N.Ç. davasında cinsel istismar sanığı Şeyhdavut D.’nin oğlu Hattap D. ve kuzeni Hasan D. tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı olaydan haberiniz var mıdır?
*Genç kadının açtığı davanın Derik Cumhuriyet Savcılığı tarafından DNA örnekleri alınmadan ‘delil olmadığı’ gerekçesiyle takipsizlik kararıyla kapatılmasına dair herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?
*Genç kadının 2014 yılında çocuğun biyolojik babasının tespit edilmesi için İstanbul’da Aile Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonucunda bebeğin biyolojik babasının Hattap D. olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine başlatacağınız herhangi bir soruşturma var mıdır?
*Mardin’de 13 yaşındaki N.Ç.’ye tecavüz eden ve aralarında asker, memur, korucu, muhtar gibi birçok devlet görevlisinin bulunduğu 26 kişinin yargılandığı davanın hükümlüsü olan Şeyhdavut D.’nin Derik Kaymakamlığı tarafından yapılan bir etkinlikte ‘kanaat önderi’ seçilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu şahsı ‘kanaat önderi’ seçen kişiler hakkında gerekli idari soruşturmaları yapacak mısınız?”
NE OLMUŞTU? 
2013 yılında Hattap D. ve Hasan D. isimli şahısların tecavüzüne uğradığı gerekçesiyle genç kadının yaptığı şikayete rağmen ‘delil yetersizliği’  iddiasıyla failler hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Genç kadının hamile kalıp, doğum yapmasının ardından “babalık tespiti” için açtığı davada çocuğunun DNA’sı kendisine tecavüz ettiğini belirttiği Hattap D.’nin DNA’sı ile uyuşurken, o günden bu yana sanıklar hakkında işlem yapılmamıştı. Mezopotamya Ajansı’na ulaşan kadın faillerin yargılanması için destek çağrısında bulunmuştu. Olayın faillerinin kamuoyunda N.Ç.  Davası olarak bilinen 28 sanıklı dosyanın hükümlülerinden Şeyhdavut D.’nin oğlu Hattap D. ve akrabası Hasan D. olduğu ortaya çıkmıştı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ