Ebru Günay: Darbe yapan AKP-MHP faşist iktidarıdır

Ebru Günay: Darbe yapan AKP-MHP faşist iktidarıdır
  • 17 Mayıs 2020 16:17

HDP yönetimindeki belediyelere atanan kayyımlara karşı yapılan eylemlerde konuşan Parti Sözcüsü Ebru Günay, kayyımların Türkiye demokrasisine darbe olduğunu belirterek, “Darbe yapan AKP MHP faşist iktidarıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere kayyım atanması, Diyarbakır, Batman, Siirt, Adana, Mersin, Şırnak gibi birçok kentte yapılan açıklamalarla protesto edildi.

Siirt’te açıklama yapan HDP Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Kimin darbeci olduğunu kimin darbe planları yaptığını Kürt halkı çok iyi biliyor. Bir kez daha Kürt halkı da Türkiye kamuoyu çok iyi gördü. Darbe yapan AKP’nin MHP’nin kendisidir. Darbe yapan AKP MHP faşist iktidarıdır” dedi. 21’inci yüzyılda Kürt halkının seçme ve seçilme hakkının ellerinden alındığını vurgulayarak sözlerini sürdüren Günay, Kürt halkının iradesini yok sayan bir iktidarın ortada olduğunu belirtti. Esnaf ziyaretinden döndüklerinde belediye binasının etrafının bir kez daha Özel Hareket Polislerince sarıldığını gördüklerini ifade eden Günay, “Ancak kendinize ait olmayan yer silah ile korunur. O belediye sizin belediyeniz değil bu halkın belediyesidir. Hiçbir belediyemiz hakkında rüşvet ve hırsızlık bulamazsınız. Kurtalan Belediye Başkanımız sevgili Baran Akgül’ün evinden çıkan bir ajanda notu üzerinden gizlilik kararı olmasına rağmen basına servis edildi. Dün basında da ortaya çıktı. Yeğeni askerde iken yazdığı notlar darbe planı olarak imajı yapmaya çalıştılar. Bunlar AKP’nin komplolarıdır” diye konuştu.

Belediye başkanlarında asla bir tek yoksuzluk ve hırsızlık görülemeyeceğini dile getiren Günay, “Mardin başta olmak üzere birçok kayyum belediyesinde yolsuzluk iddiaları var. Bizler gümüş eşyaları unutmadık. AKP’nin atadığı kayyumlardır. Yarın da Siirt’te, Iğdır’da aynısını yapmaya çalışacaklar. Ama biz yolsuzluğa karşı mücadele edeceğiz. Bu darbe Türkiye’nin demokrasisine karşı bir darbedir” ifadesinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ