Ebru Günay, çok net konuştu: Çetelere karşı özgürlük kazanacak

Ebru Günay, çok net konuştu: Çetelere karşı özgürlük kazanacak
  • 19 Aralık 2022 20:14 | Son Güncellenme: 19 Aralık 2022 20:16

HDP’li Ferhat Encü’ye dönük saldırıya sert sözlerle tepki gösteren HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, saldırıyı yapanların “çete üyesi” olduğunu vurgulayarak, “İktidarınızın ömrünün sonudur artık. Faşizm kaybedecek, özgürlük kazanacak, demokrasi kazanacak” diye seslendi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mêrdîn İl Örgütü, tutuklu yakınlarının Adalet Nöbeti’ni sonlandırmasına ilişkin yapılan yürüyüşte HDP’li Ferhat Encü’ye saldırması ve tokat atmasına ilişkin parti binası önünde açıklama yaptı. HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Mêrdîn Milletvekili Pero Dündar ve çok sayıda partilinin katıldığı açıklama parti binası önünde gerçekleştirildi. HDP il binasının önü açıklama öncesi polisler tarafından abluka altına alındı. HDP’liler polislerin parti binasının önündeki merdivenlerden ayrılmasını isterken, polisler kalkanlarla HDP’lileri ittirmeye çalıştı. HDP’liler polislere “provoke ediyorsunuz” diye tepki gösterip, ittirerek karşılık verdi. Polislerin tutumuna HDP’lilerin tepkisi üzerine bir süre tartışma yaşanan açıklamada, ardından HDP Parti Sözcüsü Günay açıklama yaptı.

 

‘ÇETELERİN RESMİDİR’

 

Encü’ye atılan tokada sert sözlerle tepki gösteren Günay, tokat atan polisin “çete üyesi” olduğunu söyleyerek, “Bu tokat hesap vermeyen çetelerin iktidardan aldığı güvencesinin tokadıdır. Bu tokat Kürt düşmanlığının tokadıdır. Bu tokat sokağa taşan işkencenin, sokağa taşan pervasızlığın ve Suçişleri Bakanlığı’nın emrindeki emniyetin bir çeteye dönüşmesinin resmidir. İşkencenin sokağa taştığı, katillerin hesap vermediği, Roboski’nin yıldönümünde hala faillerin hesap vermediği, katillerin sokakta dolaştığı, her gün Kürtlere yönelik saldırılar gerçekleştirdiği bir ülkede yeniden bir cezasızlık politikasından cesaret alan iktidarın beslediği çetelerin fotoğrafının resmidir” dedi.

 

‘HESAP VERECEKSİNİZ’

 

“Emniyet güçleri Suçişleri Bakanından aldığı cesaretle suç işliyor” diyen Günay, “İşkence yaparak suç işliyor. Bir partinin siyasi faaliyetlerini engelleyerek suç işliyor. Bugün il binamızın önündeyiz, Mardin Emniyeti neredeyse kapımızın önüne kadar tuttu. Neden mi? Bizim işkenceye karşı tepkimizden rahatsız olduğu için. Neden mi? Suçişleri Bakanından talimat aldığı için. Neden mi? Bu halkın bütün iradesini gasp eden, Mardin’in iradesini gasp eden hırsızlık yapan, çalan kayyımdan talimat aldığı için yapıyor bunu. Bizler Kürt halkı başta olmak üzere HDP olarak dostlarımızla, bileşenlerimizle ve derdi Türkiye’nin demokrasisi olan herkesle bu faşizan düzene, bu işkenceci düzene, bu çetevari düzene, müsaade etmeyeceğiz. Bu ülkeye, bu topraklara elbette demokrasi gelecek. Bu ülkeye bu topraklara elbette özgürlük gelecek. Suç işleyen herkes, işkence yağan herkes, katliam yapan herkes ve buna göz yuman herkes unutmasın ki, yargının önünde mutlaka hesap vereceksiniz. Bu devran dönecek, Dünya değişecek, Türkiye’de bu iktidar değişecek, demokrasi ve özgürlük kazanacak. Hepiniz hesap vereceksiniz. Hiç kimse sırtını bu iktidara dayayıp, asla suç işleme cüretinde bulunmasın. Kimse Suçişleri Bakanına sırtını dayayıp, asla Kürt halkına düşmanlık yapmasın. Çünkü bu işin yarını var” ifadelerini kullandı.

 

‘ÖZGÜRLÜK KAZANACAK’

 

Hiçbir faşizmin baki olmadığını ve sonunun geleceğini vurgulayan Günay, Kürt halkının dostlarıyla beraber, HDP’nin bileşenleriyle beraber demokrasi ve özgürlüğe öncülük edeceğini söyledi. Ferhat Encü’nün bu halkın iradesi olduğunu, Ferhat Encü’nün Roboski’de katledilenlerin Kürtlerin temsilcisi olduğunu kaydeden Günay, şunları söyledi: “Nasıl ki, katiller hesap verecekse, tokat atanlar da, tokat atma talimatını verenler de elbet hesap verecek ve bizler hesap soracağız. Bizler yargı eliyle sizlerden hesap soracağız. Bu ülkeye demokrasi geldiğinde hesap soracağız. Buradan bir kez daha şu an beni dinleyen ve sesimi duyan Mardin kayyımına söylüyorum; hırsızlıklarının hesabını vereceksin, yasaklamalarının hesabını vereceksin. Bu oluşturduğun görüntünün hesabını vereceksin. Birileri burada miting yapsın diye her tarafta hayatı felç ederken, bizler sizlerin suçlarınıza yönelik tepkilerimizi dile getireceğiz ama ne yapacaksınız? Bizi emrinizdeki çetelerle muhatap edeceksiniz. Ne yapacaksınız? Emrinizdeki çetelerle partimizi ablukaya alacaksınız. Bu ablukalar yıkılacak. Çünkü Kürt halkı, dostları, Türkiye demokrasi güçleri özgürlükte kararlıdır. Mücadelede ısrarcıyız. Gideceksiniz, gidiyorsunuz ve ömrünüzün sonu gelmek üzere. İktidarınızın ömrünün sonudur artık. Faşizm kaybedecek, özgürlük kazanacak, demokrasi kazanacak.”

 

Açıklama alkışlar eşliğinde atılan “Berxwedan Jiyan e” ve “İrademe uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ