Ebru Günay, Bakan Kurum’a sordu: Mardin’in su sorununu çözmek için planınız var mı?

Ebru Günay, Bakan Kurum’a sordu: Mardin’in su sorununu çözmek için planınız var mı?
  • 16 Eylül 2022 14:42

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Dazerkê kırsal mahallesinin su sorununa dair Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi. 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Dazerkê kırsal mahallesinin su sorununa dair Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi. “Mardin’in Artuklu ilçesinde şehir merkezine 2 kilometre mesafedeki Dazerkê mahallesinin 4 yılı aşkın bir süredir su hizmeti almadığı kamuoyuna yansımıştır” diyen Günay şunları belirtti:

“Şehir merkezine en yakın kırsal mahalle olmasına rağmen 4 yılı aşkındır suları akmayan mahalle halkı, tankerle taşıdıkları suyu bidonlara koyarak evlerindeki su ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Ancak 30 haneye gönderilen bir tanker su mahallelinin su ihtiyacının karşılanması için yeterli olmamaktadır. Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) tarafından talepleri karşılanmayan mahalle halkı, verdikleri dilekçelere de olumlu bir cevap alamadıklarını hatta bazı yetkililerden ‘ne yaparsan yap’ şeklinde yanıt aldıklarını belirtmektedirler.”

 

Ebru Günay şu sorulara yanıt istedi;

“1. Mardin Artuklu şehir merkezine 2 kilometre mesafedeki Dazerkê (Nur Mahallesi Küme Evleri) mahallesinin 4 yılı aşkın bir süredir su hizmeti almadığı bilgi dahilinde midir? Eğer bilgi sahibiyse bu sorun hakkında Bakanlığınız tarafından şimdiye kadar hangi incelemelerde bulunulmuştur?

2. Nur Mahallesi Küme evleri’nde 4 yılı aşkındır yaşanan su sorununun giderilmesi için Bakanlığınız tarafından hangi çözüm yolları planlanmış ve uygulamaya konulmuştur?

3. Mahalle halkının MARSU’ya yaptıkları başvurular hangi gerekçe ile işleme konulmamıştır? MARSU hakkında gerekli soruşturmalar yapılacak mıdır?

4. Mahallelinin yaptıkları bazı başvurulara MARSU yetkililerinin ‘ne yaparsan yap’ şeklinde yanıt verdikleri iddiası doğru mudur? Bunu söyeleyen yetkililerin açığa çıkarılması ve haklarında gerekli işlemlerin yapılmasına dair bir girişiminiz olacak mıdır?

5. Mardin genelinde yaşanan su sıkıntılarının çözümüne yönelik ilgili bakanlıklarla birlikte koordineli bir planlamanız var mıdır? Var ise bu planlamalar nelerdir?

6. Halkın mağdur olmasına sebebiyet veren Belediye yönetimi hakkında soruşturma başlatılması için girişimlerde bulunacak mısınız?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ