Mardin Roj

Ebru Günay Arap-Kürt Diyalog Konferansı’na katıldı

Ebru Günay Arap-Kürt Diyalog Konferansı’na katıldı
  • 23 Ocak 2022
HDP Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, Ürdün’de Arap ve Kürtler’in ortak geleceğinin tartışıldığı Arap-Kürt Diyalog Konferansı’na katıldı. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, Ürdün’ün başkenti Amman’da 22 Ocak’ta düzenlenen “Araplar ve Kürtler: Diyalog Ortak Bir Gelecek Yoludur” başlıklı Arap-Kürt Diyalog Konferansı’na katıldı. Kudüs Siyasi Araştırmalar Merkezi ve Kürt-Arap Girişim Komitesi’nin daveti üzerine Günay’ın katıldığı konferans, Kürt ve Araplar arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla düzenlendi. Günay’ın yanı sıra Irak, Filistin, Ürdün, Lübnan ve Suriye’den politikacılar da konferansın davetlileri arasında yer aldı.
DEMOKRATİK ULUS
Konferanstaki oturumlar, “Geleceğin ortak tarih, ortak noktalar üzerine inşa edilmesi, kalıplaşmış ve karşılıklı korku ve güvensizliği ortadan kaldırmanın yolları”, “Kürt ve Arap kadınlarının barış ve istikrarın korunmasında, bir arada yaşama ortamının oluşturulmasında ve herkes için adaletin sağlanmasındaki rolü” ile “Ortak çıkarlar haritası, Kürt meselesinin nasıl ele alınacağı, eşit ve etkin vatandaşlık, demokratik ulus, kendi kaderini tayin hakkı, egemenlik ve ülkelerin toprak bütünlüğünün korunması ile ilgili yapılabilecekler” başlıkları  üzerinden gerçekleştirildi. Ayrıca konferansta, Arap ve Kürtler için ortak bir geleceği inşa etmenin önemi ve bu alanda yapılabileceklerle ilgili öneriler tartışıldı. Bu bağlamda Arap ve Kürt ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için benzer konferans, panel ve seminer önerileri öne çıktı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ