‘Düş Yolcuları’ mezarları başında anıldı

‘Düş Yolcuları’ mezarları başında anıldı
  • 20 Temmuz 2020 19:03 | Son Güncellenme: 20 Temmuz 2020 19:06

Suruç’ta katledilen Emrullah Akhamur ve Murat Yurtgül’ün Kızıltepe’deki mezarları başında yapılan anmada konuşan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, “Bu savaşa, bu katliamlara ve bu faşizme karşı mücadeleyi yükselteceğiz. Bu mücadeleyi başarıya ulaştıracağız. Onlara sözümüz eşitlik ve barış olacak” diye vurguladı.

Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden “33 Düş Yolcusu” katliamın 5’inci yıldönümünde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde anıldı. Katliamda hayatını kaybeden Murat Yurtgül ve Emrullah Akhamur’un Kızıltepe’de bulunan mezarları başında gerçekleştirilen anmaya aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, HDP Gençlik Meclisi üyeleri ile Yurtgül ve Akhamur’un aileleri katıldı. Anmada “Ji bo Pîrsûsê Edalet, Ji bo her kesî Edalet” pankartı açıldı.

BABA YURTGÜL: PARMAĞI OLANLAR ORTAYA ÇIKARILSIN

Anmada ilk olarak katliamda hayatını kaybeden Yurtgul’ün babası Yusuf Yurtgül söz aldı. Oğlu ile arkadaşlarının Kobanê’ye oyuncak götürmek için yola çıktıklarını hatırlatan Yurtgül, 5 yıldır katliama dair yapılan yargılamadan sonuç alınamamasına tepki gösterdi. Katliamda parmağı olanların tamamının ortaya çıkarılmasını istediklerimi belirten baba Yurtgül, davanın peşini bırakmayacaklarını söyledi. Katliamın ardından katledilenlerin hesabını sormak isteyenlerin hedef alındığını belirten baba Yurtgül, “Mahkemede 5 yıldır bir arpa boyu yol alınmadı. Biz hak davamızın mücadelesini veriyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNAY: ER GEÇ HESAP VERECEKLER

HDP’li Ebru Günay da, Kürtlerin dostlarına karşı DAİŞ’in her yerde katliama giriştiğini belirtirken, 33 Düş Yolcusu’nun katledildiği sırada mobese kameralarının kapatıldığını belirtti. Faillerin elini kolunu sallaya sallaya bomba patlattığını belirten Günay, devletin ilgili birimlerinin katliama göz yumduğunu belirterek, mahkeme sürecinde de sanıkların aklanmaya çalışıldığını söyledi. Katliamın hesabını sormaya, Suruç için adalet istemeye devam edeceklerini belirten Günay, “Er geç hesap verecekler” dedi.

TÜMÜKLÜ: SÖZÜMÜZ EŞİTLİK VE BARIŞ OLACAK

Ardından söz alan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de, “Biz bir düşün peşindeydik. Bu düş Gezi’nin umudunu Kobanê’nin umudu ile birleştirmekti. Çocuklara oyuncak götürmek de bu umudun bir parçasıydı. Çünkü çocuklar bir geleceği, bir düşü ifade ediyor. Bu düş neydi? Bu düş Türk ve Kürt halkının eşitlik mücadelesinin başarıya ulaşmasıydı, bu düş bu coğrafyada Ortadoğu’da yeni bir yaşamın eşitlikçi ortak bir yaşamın kurulması düşüydü. Bu düş kadın özgürlükçü bir anlayışın toplumun düşüydü. Bu düş inançların eşitliği ve özgürlüğü düşüydü. İşte bu düşten korkanlar bu düşü yok etmek isteyenler, çocuklarla bu oyuncağın buluşmasını istemeyenler ile onların destekçileri o kadar kameranın kör olduğu bir günde, o kadar MİT’in, polisinin kör olduğu bir günde bu bombayı patlattı. Biz bunun nedenlerini de biliyoruz. Bu coğrafyada yürütülen kirli siyasetin, sömürgeci savaş siyasetinin bir ürünü bu. Her birimiz bunun karşısında mücadele edenler olarak bu savaşa, bu katliamlara ve bu faşizme karşı buradan bir kez daha onlara söz veriyoruz. Bu mücadeleyi yükselteceğiz. Bu mücadeleyi başarıya ulaştıracağız. Onlara sözümüz eşitlik ve barış olacak” dedi.

ÇOCUKLARA OYUNCAK DAĞITILDI

Ardından ise, katledilen Emrullah Akhamur’un geçtiğimiz gün Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden babası Mehmet Şerif Akhamur’un mezarına geçildi. Burada da HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş konuştu. Hayatını kaybedenlerin mezarına fidanlar dikildikten sonra mezarlık çıkışında yapılmak istenen açıklamaya polis izin vermezken, SGDF üyeleri ve HDP Gençlik Meclisi üyeleri Kızıltepe’de çocuklara oyuncak dağıttı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ