DTK Eşbaşkanı Öztürk: Kayyum Kürt düşmanlığıdır

DTK Eşbaşkanı Öztürk: Kayyum Kürt düşmanlığıdır
  • 18 Ekim 2019 19:28

Nusaybin’de konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, belediyeye atanan kayyumun Kürt düşmanlığı olduğuna vurgulayarak, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılar karşısında Kürtlere, “Bugün ulusal birlik günüdür” çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü ve Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’ün de aralarında bulunduğu HDP heyeti, Mardin’deki açıklamalarının ardından Nusaybin ilçesine geçti. Kent girişinde bir süre polisler tarafından geçişlerine izin verilmeyen heyet, HDP İlçe Örgütü binasına geçerek açıklamada bulundu.

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, yerlerine bugün kayyum atanan Nusaybin Belediye eşbaşkanları Ferhat Kut ile Semire Nergiz’in “çok basit” gerekçelere dayandırılarak tutuklandığını belirtti. Dündar, yapılan operasyonun tamamen kayyum atanmasına zemin yaratmayı amaçladığını kaydederek, baskılara karşı duracaklarını söyledi.

‘KÜRT HALKINA DÜŞMANLIKTIR’

Daha sonra konuşan DTK Eşbaşkanı Öztürk ise, hükümetlerin bugüne kadar Kürtlere kölelik ve zulüm politikaları ile yöneldiklerini, buna karşı ise Kürt halkının direnciyle karşılaştığını belirtti. Öztürk, “Nusaybin halkı 90’lı yıllardaki tarihi direnişiyle buna yanıt oldu. Nusaybin halkı hiçbir zaman bu düzene karşı diz çökmedi, başını eğmedi. 31 Mart’ta yüzde 70’in üzerinde oyla sandıklara sahip çıktı. Devlet bu belediyelere yeniden kayyum atadı. Kayyum Kürt düşmanlığından başka bir şey değildir. Kürt halkı davasının peşindedir. Bunun içinde tarihten bugüne kadar darbelerle karşılaşıyor” diye belirtti.

‘ÖCALAN UYARMIŞTI’

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıları ve ABD-Türkiye arasındaki dünkü anlaşmaya değinen Öztürk, “Rojava’da Kürt halkının iradesini gördüler. Sonuna kadar beklediler. Baktılar Kürt halkı orada tarihi bir direniş veriyor, ondan sonra yardıma gittiler. Tarihte hiçbir zaman dünya devletleri Kürt halkına bu kadar destek vermedi. ‘Kürt halkına ihanet etmeyin’ dediler. Serêkaniyê’de Türk, Kürt, Ermeni ve Süryaniler tarih yazıyor. Amerika ve Rusya’nın ‘Kürt’ demelerinin sebebi bu güçtür. Yoksa umudumuz Amerika veya Rusya değildir” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Kürt sorununu hep birlikte Kürt ve Türk halkları olarak çözelim. Biz çözmezsek dünya devletleri çözer” sözlerini hatırlatan Öztürk, şöyle devam etti: “Türkiye, bir Rusya bir ABD tarafına giderek, sorunu Kürtleri yok ederek çözmeye çalışıyor. AKP-MHP ittifakı bu yaşananları Türkiye halkları için yapmıyor. Demokrasi için, özgürlükler için yapmıyor. Onun için yapmış olsalardı PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşerek, sorunu diyalogla çözerlerdi.”

Kürt halkının uzattığı barış ve kardeşlik elinin tutulmadığına vurgu yapan Öztürk, Suriye’de demografinin değiştirilmesinin amaçlandığını ifade etti. Öztürk, “Bugün ne olursa olsun amaçları Kürt halkını bitirmektir. Bugün halkın gücünden korkuyorlar. Halkın ne istediğini biliyorlar. Annelerimiz her zaman barış istiyor. Erdoğan ve Bahçeli’ye bakınca ise ağızlarından kan çıkıyor” ifadelerini kullandı.

‘BUGÜN ULUSAL BİRLİĞİN GÜNÜDÜR’

“Bugün ulusal birliğin günüdür” diyen Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarihte hiçbir zaman Kürt halkı bu kadar güçlü olmadı. Bu kadar destek toplamadı. Bugün dört parçada Kürt halkı bir araya geldi. Nerede olursanız olun sesinizi yükseltin. Rojava bunların gidiş sebebi olacak. Erdoğan da gideceğini biliyor. Bahçeli de gideceğini biliyor. 4 parça Kürdistan’da Kürt halkının yüreği ve isteği birdir. Bunun için mücadele ve direniş veriyor. Bir eksikliğimiz var. 4 parçadaki Kürt halkına çağrıda bulunuyorum; bugün düşmanlıklar Kürt halkı, Kürt dili üzerinedir. Bunun için birlik şarttır.” (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ