Mardin Roj

Dörtler, Kızıltepe’de Ferhat Kurtay’ın mezarı başında anıldı

Dörtler, Kızıltepe’de Ferhat Kurtay’ın mezarı başında anıldı
  • 18 Mayıs 2022 13:42
Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde işkenceye karşı bedenlerini ateşe vererek, tarihe Dörtler olarak geçen PKK’nin öncü kadrolarından olan Ferhat Kurtay mezarı başında anıldı.
Diyarbakır 5 No’lu Cezaevinde 12 Eylül Askeri Cuntasının işkence ve insanlık dışı uygulamalarına karşı 17 Mayıs’ı 18 Mayıs’a bağlayan gece bedenlerini ateşe veren PKK’nin öncü kadroları Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Öner ölümlerinin 40’ıncı yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde anıldı. Ferhat Kurtay’ın mezarının bulunduğu Çeçan Mezarlığı’nda yapılan anma öncesi HDP il ve ilçe örgütleri ile aralarında Dörtlerin koğuş arkadaşlarının da bulunduğu çok sayıda kişi HDP ilçe binası önünde toplandı. Çeçan Mezarlığı’na yürüyen kitleyi mezarlıkta Kurtay’ın kanser tedavisi gören ablası Rabia Kurtay karşıladı.
Anma programı özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu ile başladı. Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEBYADER) Şube Eşbaşkanı Mehmet Akpınar söz alarak, Dörtlerin mücadelesini yaşatacaklarını söyledi. Ardından KHK ile kapatılan 78’liler Derneği adına Arif Turğay konuştu.
‘YOLUMUZU AYDINLATTILAR’
Dörtler ile birlikte Mayıs ayında katledilen devrimci önderlerin eylemleriyle yolarını aydınlattığını belirten Turğay, “Bizi bu günlere getirdiler. Bunun için bu kahramanlar ağır bedeller ödediler. Kahramanlarımıza minnettarız. Takipçileri olacağız. Kanımızın son damlasına kadar bu yiğitlerin yolunu takip edeceğiz” dedi.
‘BAŞARININ YOLUNU GÖSTERDİLER’
Ardından söz alan HDP Mardin İL Eşbaşkanı Salih Kuday da, Dörtler’in eylemleri ile dünyayı şaşkına uğrattığını belirterek, işkencecilerin bile bu eylem karşısında şaşkın kaldığını ve bir şey yapamadıklarını söyledi. Dörtler’in eyleminin özgürlük için olduğunu kaydeden Kuday, sağ oldukları sürece bıraktıkları mücadeleyi takip edeceklerini dile getirdi. Bugün de Kürtler ve Kürtlerin dostları üzerinde yoğun saldırılar olduğunu aktaran Kuday, “Onlar bu saldırıları nasıl boşa çıkaracağımızın, bu saldırılara karşı nasıl başarılı olacağımızın yolunu bize gösterdiler” dedi.
Ardından Rabia Kurtay, katılanlara teşekkür ederken, alkışlar eşliğinde Kurtay’ın mezarına karanfiller bırakılarak anma sona erdi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ