Mardin Roj

Dolar 11 TL’ye, Euro 12 TL’ye doğru koşuyor

Dolar 11 TL’ye, Euro 12 TL’ye doğru koşuyor
  • 17 Kasım 2021

Dolar 10,60 ile tarihi zirvesini aştı, Euro ise 11,99 seviyesine çıktı. Türk Lirası’ndaki (TL) değer kaybı hız kazanırken, Dolar 10,60’ı aşarak tarihi zirvesini aştı. Euro ise 11,99 seviyesine kadar çıkarak, 12 TL’ye dayandı.

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, ekonomiye ilişkin olarak yaptığı konuşmada “faiz sebep-enflasyon sonuçtur” söylemini yineledi.

Erdoğan, “Faiz sebeptir enflasyon neticedir, biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. anlayan anlar, anlamayan anlamaz, milletimizi faize ezdirmeyiz” dedi.Öte yandan aynı dakikalarda yarın Merkez Bankası’nın olası bir faiz indirimine gidebileceği ihtimali artarken, TL’deki değer kaybı hızlandı ve dolar/TL 10,60’ı gördü. Euro ise 11,99 lirayı aştı.

Perşembe günü açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesi Türk Lirası’nda yeni rekor düşük seviyeler görülmeye devam ediyor. Salı günü bir ara yüzde 4’e yakın günlük yükseliş yakalayan dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz açıklamaları sonrasında 10,60’a çıkarak rekor tazeledi.

Türk Lirası, çarşamba günü dolar karşısında yüzde 2’den fazla değer kaybederek gelişen ülke para birimleri arasında en fazla düşüş yaşan para birimi oldu. Türk Lirası, dolara karşı yılbaşından beri yüzde 29 değer kaybetmiş durumda. Liraya en yakın olan Arjantin pezosunun yıllık kaybı ise yüzde 16 seviyesinde.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ